Oprava za desítky milionů

Modernizace nakládací stanice vyšla Sokolovskou uhelnou na 70 milionů korun. Foto: SUAS

Sokolovská uhelná zmodernizovala nakládací stanici číslo 44 (NS-44), přes kterou prochází 70 procent vytěženého uhlí z divize Těžba. Investice za 70 milionů korun přinese především vyšší provozní spolehlivost a bezpečnost a prodlouží životnost této strategické technologie na další roky.

Přes NS-44 míří uhlí do zpracovatelské části Sokolovské uhelné ve Vřesové i k jejím externím zákazníkům. Nakládací stanice ve Vintířově nyní prošla rozsáhlou rekonstrukcí.

Čtěte také:
Sokolovská uhelná provozuje špičkové laboratoře
Kamery odhalily zloděje kovů

Nyní by měla vydržet až do úplného vyuhlení ložiska,” uvedl Petr Novotný, vedoucí sekce Investice s tím, že pokud by Sokolovská uhelná nepřistoupila k tak rozsáhlé rekonstrukci, technologie by se limitně blížila své životnosti. „Některé části zařízení totiž byly ještě z roku 1989 a morálně zastaralý byl i samotný řídicí systém, kde jeho výrobce už před dvěma lety přestal garantovat dodávky náhradních dílů.”

Stavba, která na první pohled nijak zásadně nevybočuje z běžné architektury technologií důlního provozu, tak prošla během léta zcela zásadní obnovou. V jejím rámci došlo ke kompletní rekonstrukci elektročásti, která zahrnovala jak nové rozvodny vysokého i nízkého napětí, tak instalaci nových transformátorů, výměnu elektrokabeláže a osvětlení celého objektu.

Realizací investice byla pověřena ZPA-RP, tedy dceřiná firma Sokolovské uhelné která má s podobnými projekty bohaté zkušenosti a spolu se svými subdodavateli ji prováděla na klíč. A rozhodně ji v případě NS-44 nečekalo nic jednoduchého. V první řadě šlo totiž o čas.

Projekční práce probíhaly od loňského října do července tohoto roku a kromě generálního dodavatele se na nich podíleli pracovníci Sokolovské uhelné. Samotná realizace odstartovala v závěru června a odehrála se v pouhých pěti týdnech, aby co nejméně narušila těžbu a odbyt uhlí. Vzhledem k obrovskému objemu uskutečněných prací i tomu, že se vše povedlo podle plánu, se dá hovořit o malém zázraku,” zdůraznil Novotný.

Jen objem demontovaného materiálu přesáhl 25 tun, na akci se podílela řada subdodavatelských firem i některé divize Sokolovské uhelné. „V současné době probíhají na nakládací stanici komplexní zkoušky pro ověření bezproblémového provozu a doladění drobných detailů, nicméně už nyní lze říci, že stavba proběhla úspěšně,” uzavřel Novotný.

Nakládací stanice NS-44 se nachází nad pasovými linkami divize Těžba u obce Vintířov. Byla vyrobena v roce 1989 a prochází přes ní až 70 procent celkové produkce hnědého uhlí vytěženého společností Sokolovská uhelná. Toho firma ročně vytěží kolem 6,5 milionu tun a právě přes NS-44 uhlí následně míří do nedaleké zpracovatelské části ve Vřesové, nebo k externím zákazníkům.

Společnost Sokolovská uhelná patří k nejvýznamnějším zaměstnavatelům v Karlovarském kraji. V současné době dává práci více než třem tisícům vlastních zaměstnanců, celá skupina Sokolovské uhelné pak zaměstnává téměř 4.000 pracovníků.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo