Otřes v polském dole má nakonec 8 obětí

kghm-iuhli_compressed

Záchranná operace trvala 24 hodin, horníky se bohužel nepodařilo zachránit. Foto: iUHLI

Po silném půdním otřesu zahynulo v dole na těžbu mědi na jihozápadě Polska osm horníků. Bilance neštěstí se zvýšila, když záchranáři nalezli těla bez známek života posledních tří pohřešovaných horníků.

Důl patří společnosti KGHM a podle jejího ředitele jde o největší neštěstí v tomto podniku za posledních 55 let. „Záchranáři našli těla tří posledních horníků. Ležela vedle sebe na místě, kde jsme předpokládali. Bilance tragického otřesu tím vzrostla na osm obětí,” řekl v televizi TVN 24 ředitel dolu Pawel Markowski. „Záchranná operace trvala 24 hodin. Dělali jsme vše, abychom horníky zachránili, bohužel jsme prohráli,” konstatoval.

Čtěte také:
Uhelným firmám v Polsku se daří o něco lépe
Polské plány argumentem i pro českou těžbu

Důl navštívila polská premiérka Beata Szydlová a postiženým rodinám slíbila pomoc. Otřes o síle 4,4 stupně nastal v úterý krátce po 21:00 SEČ v dole Rudna ve městě Polkowice. Jeho ohnisko bylo v poměrně malé hloubce pouhých deseti kilometrů, což ještě umocnilo jeho vliv na dění v dole. KGHM, tedy vlastník dolu, je druhým největším producentem mědi v Evropě.

V postižené oblasti v tu chvíli pracovalo pod zemí 30 horníků. Většinu z nich se záchranářům podařilo dostat na povrch. Zranění byli převezeni do nemocnice. Tři z horníků utrpěli podle mluvčí nemocnice zranění hlavy a zad, ale jejich život není ohrožen.

Podle Markowského byli pohřešovaní havíři lokalizováni podle signálů z jejich lokátorů, nepodařilo se s nimi ale navázat kontakt. Premiérka Szydlová při návštěvě dolu novinářům řekla, že rodinám zemřelých horníků bude poskytnuta pomoc. Tu podle ní především zajistí společnost KGHM, ale dodala, že i vláda je připravena poskytnout veškerou pomoc, bude-li potřeba.

V roce 2013 uvěznil lokální otřes v dole Rudna 19 horníků, vyvázli bez větších zranění. Letos ale zahynulo v dolech KGHM při různých incidentech už sedm havířů.

Mohlo by vás zajímat:
Polská premiérka chce zachránit uhelný průmysl
Polský prezident odmítá Kjótský protokol
TOP 10 navždy bohatých