Doba čtení:1 m, 13 s
Eletrárna Počerady. Foto: ČEZ

Firma ČEZ by nyní elektrárnu Počerady skupině Czech Coal, za kterou stojí finančník Pavel Tykač, prodávat neměla. Lidovým novinám (LN) to řekl předseda dozorčí rady ČEZ a bývalý šéf Akademie věd Václav Pačes. Zdůraznil, že jde čistě o jeho vlastní názor, nikoliv o stanovisko ČEZ nebo jeho dozorčí rady.

Pačes vychází ze skutečnosti, že ČEZ má možnost hnědouhelnou elektrárnu prodat buď nyní, nebo později v roce 2024. To vyplývá z dohody ČEZ a Czech Coal, kterou obě firmy před dvěma lety ukončily dlouholetou „uhelnou válku“ o ceny suroviny. I když se ČEZ letos Počerad nezbaví, může se k celé záležitosti po čase vrátit.

„V současné době jde o velmi nejisté rozhodování,“ řekl deníku Pačes, který se v minulosti mimo jiné podílel na energetických analýzách pro stát. Vývoj cen elektřiny jak ve světě, tak v Česku není možné podle něj spolehlivě predikovat. Riziko, že ČEZ by mohl prodejem výkonné elektrárny přijít o slušné budoucí výdělky, je nicméně podle něj dost velké. Sázkou na větší jistotu je tak spíše to, když si ČEZ zatím Počerady ponechá. I proto, že ČEZ má díky 50letému kontraktu s Czech Coal zajištěné dodávky uhlí.

Z dlouhodobějšího hlediska se může podle Pačese situace měnit. ČEZ se bude časem méně soustředit na produkci energie a více na poskytování služeb a expertiz. „Uhelným elektrárnám bude odzvánět, ale nevíme přesně, v jakém to bude časovém období,“ podotkl šéf dozorčí rady ČEZ.