Padne kvůli Dukovanům trestní oznámení?

Jaderná elektrárna Dukovany. Foto: ČEZ

Kontroly bezpečnosti Jaderné elektrárny Dukovany byly možná záměrně zanedbány. Týdeníku Respekt to řekla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová, která nevyloučila podání trestního oznámení. Podle energetické společnosti ČEZ, jež elektrárnu provozuje, se jednalo o pochybení jednotlivců.

„Teď je otázka, jestli šlo jen o lemplovství firmy Tediko, která snímky dělala, anebo jestli dostali pokyn, ať je odstávka bloku co nejkratší, protože to stojí hodně peněz – a udělají si to, jak chtějí,“ řekla Drábová. Firma Tediko, která kontroly pro ČEZ prováděla, se k chybám nevyjádřila.

Státní úřad pro jadernou bezpečnost již dříve oznámil, že u potrubí byly zjištěny nekvalitní rentgenové snímky, které mají odhalit případné netěsnosti. Úřad sdělil, že chyby byly v jaderné i nejaderné části elektrárny, hlavně u tenčích trubek sloužících k měření, ale netýkají se nejdůležitějších částí elektrárny, třeba tlakové nádoby reaktoru.

Server iUHLI.cz již o kritice Dany Drábové informoval na začátku listopadu. Více si přečtěte zde.

ČEZ nyní napjatě čeká rozhodnutí Drábové o prodloužení životnosti prvního bloku Dukovan. Osud jaderné elektrárny bude mít zřejmě vliv i na budoucnost tuzemského hnědého uhlí. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) totiž navrhl odložit rozhodnutí o prolomení limitů na lomu ČSA právě kvůli nejasné budoucnosti jádra v Česku. „Varovný signál přišel na zařízení, které sice také má být v perfektním stavu, ale nemá takový vliv na jadernou bezpečnost. Takže nemáme důvod dlouhodobou licenci nevydat,“ dodala Drábová.

Čtěte také: Jaderné trable v Dukovanech nekončí

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš uvedl, že firma nyní pečlivě zkoumá, jak k chybám mohlo dojít. „Neřekl bych, že jsme měli špatný systém kontrol nebo že bychom to přehnali s najímáním externích firem. Spíše selhali konkrétní jedinci v technické bezpečnosti. Vyvodíme z toho, co se stalo, odpovědnost vůči konkrétním osobám,“ dodal.

Čtěte také: ČEZ má dvě jaderné dcery

Dva ze čtyř bloků elektrárny Dukovany jsou už dva měsíce mimo provoz a do konce roku se nerozběhnou. ČEZ tratí stamiliony korun a především důvěru, že má své jaderné elektrárny, jeden z nejrizikovějších lidských výtvorů, pevně v rukou.

Mohlo by vás zajímat:
Drábová: Jádro se stavět se bude!
Český jaderný plán je nereálný
Sázka na jádro? Noční můra české energetiky!