Padne rekord exportu elektřiny z Česka?

Doba čtení:1 m, 23 s

Ilustrační foto: Imagio.cz

Letos s vysokou pravděpodobností padne rekord v exportu elektřiny z Česka. Pohybovat by se mohl v rozmezí 20 až 23 miliard kilowatthodin – tedy zhruba čtvrtiny tuzemské produkce. Na svých webových stránkách to napsal týdeník Ekonom.

V posledních čtyřech letech se přitom přebytek českého vývozu pohyboval v rozmezí 16 až 17 miliard kilowatthodin za rok. Již takové množství lze označit za extrémně vysoké. Jedná se o 20 procent elektřiny vyrobené v Česku. Více v Evropě vyvážejí už jen velké země, konkrétně Francie a Německo.

Podle týdeníku za růstem stojí firma ČEZ. Její šéfové v minulém týdnu oznámili, že letos navýší výrobu elektřiny v elektrárnách na českém území o 11 procent na 64,7 miliardy kilowatthodin. ČEZ má na výrobě elektřiny v tuzemsku zhruba 70procentní podíl.

Nárůst potáhne hlavně uhlí. Výroba v uhelných blocích se má oproti loňsku zvýšit o 18 procent na 30 miliard kilowatthodin. Dopady takového rozhodnutí není těžké uhodnout. Vedle růstu exportu se zlomí dlouholetý trend snižování emisí skleníkových plynů a škodlivin ze spalování fosilních paliv. Zároveň se tímto krokem urychlí vyčerpání ložisek před územními limity těžby.

Nabízí se vysvětlení, že ČEZ chce vyšší výrobou kompenzovat klesající cenu elektřiny na burzách. Šéfové podniku nárůst výroby vysvětlují tím, že během tohoto roku zahájí provoz nový hnědouhelný blok v Ledvicích a tři obnovené bloky elektrárny Prunéřov.

Vůle zavřít některé ze starých uhelných bloků chybí – a nové elektrárny dál přibývají. V poslední době jsou hitem plynové kogenerační jednotky, dál se staví i bioplynové stanice a malé vodní elektrárny. Strach z nedostatku elektrické energie je tedy lichý. Naopak, elektráren začíná být v tuzemsku až příliš.