Paparega chce řešit i těžbu na ČSA

Doba čtení:1 m, 30 s

Lom ČSA. Foto: Severní energetická

Primátor města Mostu Jan Paparega požádal ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD), aby se intenzivně zabýval další problematikou lomu ČSA, kde těží uhlí Severní energetická. Řekl to dnes na tiskové konferenci po jednání s ministrem. Primátor uvedl, že město Most nemá problém s nastavením nového územního limitu pro těžbu uhlí na lomu Bílina. Těžbě v této lokalitě podle něj nic nebrání.

Paparega poznamenal, že rozhodnutí v případě lomu Bílina, kde těží Severočeské doly,je snazší než u lomu ČSA. Není totiž důvod k přesídlování. Pokud by se o korekcích na lomu ČSA neuvažovalo, mohlo by to mít neblahé důsledky na nezaměstnanost v celém regionu. Nejde jen horníky, ale také o navázané profese, poklesla by rovněž kupní síla na Mostecku. Vyřešení tohoto problému je totiž úzce spjato s dalším fungováním regionu z hlediska ekonomického a zejména pak sociálního, dodal.

Společnost Severní energetická je na další těžbu v lomu ČSA připravena, rozhodnutí ale musí padnout včas, řekla serveru iUHLI.cz mluvčí společnosti Gabriela Sáričková Benešová

„Záměr úpravy územních ekologických limitů na dole Bílina podporuji za předpokladu, že tento bude korespondovat se zájmem ČR v aktualizované Státní energetické koncepci (ASEK), ze kterého bude patrné využití zásob za územními ekologickými limity, a také  splnění všech nezbytných a právními předpisy vyžadovaných náležitostí,“ uvedl primátor.

Za limity v lomu ČSA se dále nachází 750 milionů tun hnědého uhlí s nejvyšší výhřevností v ČR. Lom disponuje vysoce výhřevným uhlím, které je technologicky vhodnější do tepláren. Severní energetická má zpracovaný odhad pro případ, že by se o prolomení limitů v této lokalitě rozhodlo. Náklady ještě před samotnou těžbou by vyšly na zhruba 20 miliard korun.

Paparega není členem žádné politické strany ani hnutí, do zastupitelstva města Mostu kandidoval jako nezávislý kandidát za volební stranu Severočeši Most.