Paparega: S těžaři je dobrá spolupráce

Město Most. Foto: Oldřich Hájek

Město Most má z úhrad dobývacího prostoru a z vydobytých nerostů 3,5 milionu korun. To je 0,36 procenta celkových rozpočtovaných příjmů. Od těžebních firem ale město, které má téměř 67.000 obyvatel, dostává ještě mnohonásobně víc nad rámec jejich povinností. Serveru iUHLI.cz to sdělil primátor Mostu Jan Paparega.

„S těžebními firmami v regionu je velmi dobrá spolupráce, chovají se k regionu vstřícně a finančně každoročně podporují především kulturu, sport, vzdělávání a sociální oblast. Vršanská uhelná letos podpoří město více než sedmi miliony Kč, Severočeské doly 2,5 miliony Kč, Severní energetická potom 500.000 Kč,“ uvedl Paparega. Dodal, že Severní energetická se navíc významnou měrou podílí na provozu mosteckého hipodromu, který je společným „podnikem“.

Případný výpadek financí od těžařů by Most, na rozdíl od menších obcí, výrazněji neovlivnil. „Město Most je velkým městem s přibližně miliardovým rozpočtem, takže by se procentuálně nejednalo o významnou položku v rozpočtu. Ale i tak jde o nemalé peníze, díky nimž dokážeme podpořit celou řadu významných, chvályhodných a potřebných aktivit, proto si spolupráce vážíme a doufáme v ní i v dalších letech,“ dodal primátor.

S novelou horního zákona, kterou koncem května schválila vláda a nyní ji posoudí poslanci, Paparega nesouhlasí, nejde přitom jen o poplatky z těžby. Stát dle novely dostane na úkor obcí větší podíl z poplatků od těžařů. Těžaři doteď odváděli poplatky z tržní ceny nerostů, nově to má být ze skutečně vytěžené suroviny, aby s čísly nešlo manipulovat.

„Musíme problém vnímat v širších souvislostech. Trápí nás nezaměstnanost, která se v případě neprolomení těžebních limitů ještě zvýší, máme problémy s nepřizpůsobivými občany, potřebujeme řešit dopravní infrastrukturu a vzdělávání. A tady je potřeba zásadní pomoci státu, od něhož očekáváme vytvoření systémových, legislativních a finančních podmínek pro řešení uvedených problémů,“ tvrdí primátor.

Mohlo by vás zajímat: Buřt: Od těžařů dostáváme slušnou částku