Papež František vyzval k přemýšlení o jádru

Svůj osobní názor ani názor katolické církve na jadernou energii papež František v projevu konkrétně nezmínil. Foto: pixabay.com

Papež František při setkání s lidmi zasaženými havárií jaderné elektrárny ve Fukušimě vyzval, aby se svět znovu zamyslel nad udržitelností nukleární energie.

Výslovně také zmínil požadavek japonských biskupů, kteří po katastrofě z roku 2011 žádali, aby všechny jaderné elektrárny v Japonsku ukončily činnost.

Čtěte také:
Bez nových zdrojů nebude elektřina
Havlíček: Uhlí nahradíme jen jádrem

Když přemýšlíme o budoucnosti našeho společného domova, měli bychom si uvědomit, že nemůžeme dělat sobecká rozhodnutí a že máme obrovskou zodpovědnost před dalšími generacemi,” řekl papež během setkání s oběťmi katastrofy v Tokiu. “Musíme učinit podstatná rozhodnutí ohledně využívání přírodních zdrojů a zejména ohledně budoucích zdrojů energie,” dodal. Svůj osobní názor ani názor katolické církve na jadernou energii ale v projevu konkrétně nezmínil.

Silné zemětřesení a následná vlna cunami připravily v březnu 2011 o život na 18.500 lidí. Otřesy také vedly k havárii jaderné elektrárny, která způsobila obrovský únik radioaktivity. Úřady tehdy uzavřely oblast v dosahu 20 kilometrů od elektrárny a evakuovaly 160 tisíc lidí. Mnozí z nich se doposud nemohli vrátit do svých domovů.

Papeže dnes během jeho třetího dne v Japonsku čeká setkání s premiérem Šinzóem Abem a s císařem Naruhitem. Na stadionu v Tokiu odslouží mši.

Hlava katolické církve je v Japonsku, kde se ke křesťanství hlásí jen zlomek populace, poprvé po 38 letech. V neděli navštívila místa jaderných útoků v Nagasaki a Hirošimě a vyzvala ke globálnímu jadernému odzbrojení.

Mohlo by vás zajímat:
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna26