Doba čtení:1 m, 29 s
Město Pardubice hlídá ceny na burze a kupuje energie po částech. Foto: wikipedia.org

Pardubice postupně nakupují energie na příští rok. V současnosti mají zajištěnu polovinu potřebných dodávek elektřiny a čtvrtinu dodávek plynu. Další budou nakupovat průběžně podle vývoje cen, limity pro transakce průběžně schvaluje rada města, řekl ČTK Jan Chvojka z odbor rozvoje a strategie pardubického magistrátu.

Co se týče roku 2025, máme nakoupeno 25 procent elektrické energie z celkového objemu. Pokud jde o cenu, jsme stále pod hranicí vládních limitů,“ uvedl Chvojka.

Například na svém posledním jednání radní schválili pro nákup elektřiny na letošek aktuální limit 125 eur (3000 Kč) za megawatthodinu (MWh) a na příští rok 115 eur za MWh. U zemního plynu je hranice 50 eur (1200 Kč), respektive 45 eur za MWh. „Dělá se to téměř každou radu, protože je třeba reagovat na momentální stav na burze. Na jaře a po část léta to nebylo příliš proměnlivé, ale na podzim před zimní sezonou se dá očekávat, že ceny se budou hodně měnit,“ řekl Chvojka.

Výroba i spotřeba elektřiny v Česku klesla

Kromě magistrátu, budov jeho úřadů a radnic městských částí nakupují Pardubice energie také pro příspěvkové organizace, například základní a mateřské školy, městskou policii, divadlo a sociální služby. Samostatně si je zajišťují dopravní podnik, Služby města Pardubic, Dostihový spolek nebo společnost East Bohemian Airport, která provozuje mezinárodní letiště.

Lze odhadnout, že náklady na energie příští rok budou zhruba na úrovni dvou třetin letošního roku. Podmínkou ale je, že zůstanou ceny, které platí nyní,“ uvedl Chvojka.

V roce 2021, než začaly ceny energií výrazně růst, zaplatily Pardubice za elektřinu téměř 37 milionů korun a za plyn kolem 3,5 milionu korun včetně DPH. Letos by měly být náklady více než dvojnásobné.