Pardubicím hrozí dramatické zvýšení účtů za energie

Pardubice možná budou místo dosavadních 30 milionů korun ročně platit až třikrát tolik. Foto: wikipedia.org

Pardubice budou platit za energie v městských objektech násobně vyšší ceny než dosud. Příčinou jsou rostoucí ceny elektřiny a plynu na burze. ČTK to řekl náměstek primátora Jan Nadrchal (ANO).

Z dlouhodobého hlediska zatím nevíme, co se bude dít, ale skutečně by to mohlo znamenat, že místo řekněme 30 milionů korun, kterou ročně z rozpočtu vydáváme na spotřeby energií v městských objektech, bychom se mohli dostat až na 90 milionů korun, což je naprosto šílená částka,“ uvedl Nadrchal.

Podle něj město nakupuje energie průběžně na burze podle aktuálních cen, které si nefixuje na delší období. Při rychlém poklesu cen na tom může vydělat, ale riskuje, že vysoké ceny budou panovat dlouhou dobu a například včas uzavřený roční kontrakt by byl výhodnější.

Kapitáni průmyslu varují před tempem Green Dealu

Pardubice vlastní desítky budov základních a mateřských škol a administrativních objektů. Některé jsou napojené na centrální vytápění z opatovické elektrárny, která ceny příliš nezvýšila.

Kvůli úspoře provozních nákladů plánuje město rozšířit energetický dispečink ve svých budovách. Zatím byl zaveden v roce 2015 v základních školách Studánka a Svítkov, v dalších letech rozšířen o mateřskou školu na Benešově náměstí a budovu radnice prvního městského obvodu U Divadla. Systém by měl především umět vyhodnotit a včas odhalit havárie, například u odběrů spotřeby vody. Hlídá také teplotu v budovách v neprovozních hodinách, běžné provozní stavy a vyhodnocuje případné odchylky. Podle výsledků jsou navržena opatření, která povedou ke snížení energetické náročnosti.

Rozšíření dispečinku na všechny budovy město přijde na čtyři miliony korun. Výhledově by měl dispečink dohlížet na spotřebu energií ve většině ze zhruba 60 budov v majetku města.