Pěgřímek se stal generálním ředitelem SD

Ilustrační foto: Imagio.cz

Novým předsedou představenstva a generálním ředitelem Severočeských dolů se stal Ivo Pěgřímek (50), který naposled působil jako předseda Českého báňského úřadu. Do funkce byl jmenován k 1. lednu, na postu střídá Ivana Lapina, který firmu vedl od konce roku 2011. Serveru iUHLI.cz to sdělil člen představenstva Severočeských dolů Vladimír Budinský.

Pěgřímek vystudoval obor hlubinné dobývání ložisek na Hornicko-geologické fakultě VŠB – TU Ostrava, absolvoval studium managementu na VŠE Praha. V letech 1984 – 1997 pracoval  v dole OKD Juliua Fučíka jako záchranář a později také v řídících funkcích. Mezi roky 1997 – 2004 byl hlavním inženýrem dolu Paskov. Poté postupně působil v manažerských pozicích ve firmách KR Ostrava, a.s. a Č.U.d. Předsedou Českého báňského úřadu byl od roku 2008.

V roce 2009 se Pěgřímek měl stát ministrem průmyslu a obchodu v úřednické vládě premiéra Jana Fischera, kam ho nominoval tehdejší předseda ČSSD Jiří Paroubek. Ministrem se ale nakonec stal Vladimír Tošovský.

Severočeské doly v roce 2013 hospodařily s provozním ziskem 5,1 miliardy korun, což bylo nejvíce od vzniku firmy v roce 1994. Většina uhlí z dolů SD končí v tepelných elektrárnách ČEZ. Svou těžební činnost SD provozují v Severočeské hnědouhelné pánvi na dvou odloučených lokalitách Tušimice a Bílina. Doly Bílina jsou producentem nízko sirnatého tříděného a energetického uhlí. Doly Nástup Tušimice produkují především energetické uhlí.