Peníze OKD nechce poslat ani Mládek

jan-mladek-mladek-eu

Pokud by nyní stát dal peníze soukromému vlastníkovi, situaci by podle Mládka jen zhoršil. Foto: mladek.eu

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) nesouhlasí s tím, aby stát půjčil OKD dalších 723 milionů na uzavírání dolu Paskov. O mnohamilionovou státní podporu včera oficiálně požádal management společnosti prostřednictvím dopisu. Prostředky ze stání pokladny OKD potřebuje na odstupné pro paskovské horníky a technickou likvidaci dolu.

„Nevidím v současné době důvod, proč bych měl pro něco takového zvednout ruku,“ uvedl dnes Mládek s tím, že vedení OKD podle něj vůbec nereflektovalo situaci, ve které se firma nachází. Za hlavní změnu považuje výrazně vyšší ceny uhlí. Díky nim firma z letošního 700milionového státního úvěru vyčerpala zatím jen 150 milionů.

Čtěte také:
Krúpa: Ať Bakala vrátí dividendy
Palička: Vedení OKD žije na úkor horníků

Druhou změnou je vstup státního podniku Diamo do hry. Diamo podalo 16. prosince nezávaznou nabídku ke koupi všech dolů za symbolickou cenu jedné koruny. Pokud by se novým vlastníkem OKD stala státní firma, převzala by automaticky i odpovědnost za uzavírání dolů a související sociální programy. Než se tak ale případně na začátku příštího roku stane, nepřichází podle šéfa rezortu žádná pomoc pro upadající doly na Ostravsku v úvahu. „Pokud by nyní stát dal peníze soukromému vlastníkovi, situaci by jen zhoršil,“ je přesvědčen Mládek.

Pokud by projevil zájem jiný, soukromý investor, měl by měl podle ministra předem složit peníze na budoucí technický útlum a sociální programy. „Stále je ještě možné, že se reorganizace podaří a do OKD se vrátí původní vlastník,“ podotkl Mládek a dodal, že osobně preferuje, aby se dolů na Ostravsku ujal stát, protože ten na rozdíl od soukromé firmy nezbankrotuje a neuteče od zodpovědnosti. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) je opačného názoru: „Pevně doufám, že si OKD koupí seriózní strategický privátní investor, který bude firmu dlouhodobě provozovat.“ Celkové náklady na útlum ministerstvo odhaduje na maximálně 6 miliard.

Kromě načasování žádosti Mládka údajně překvapilo, že za ní stojí všichni členové managementu OKD včetně dvou zástupců ministerstva financí. Při té příležitosti si posteskl, že ministerstvo průmyslu a obchodu žádného vyslance ve vedení firmy nemá. Podivil se také tomu, že požadovaná částka zahrnuje i vedlejší náklady, jako je účet za přesun paskovských horníků do karvinské části revíru. Zároveň prohlásil, že bude ochotný o žádosti jednat jen tehdy, pokud se za ni postaví i nový hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO).

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků