Doba čtení:1 m, 28 s
Podle Mikuláš Pexy se musí systém změnit na padni komu padni, musí započítat každou molekulu, která do atmosféry uteče. Ať už z oxidu uhličitého, nebo z metanu. Mikuláš Pexa Foto: wikipedia.org

Podle europoslance Mikuláše Pexy je třeba udělat reformu systému emisních povolenek, aby byly zpoplatněné skutečně všechny emise. Ať už z oxidu uhličitého, nebo z metanu.

Odborníci hlasitě upozorňují, že energie z dováženého plynu má kvůli únikům metanu při těžbě a dopravě vyšší celkovou emisní stopu než energie z místního uhlí. Emisní povolenky totiž zpoplatňují pouze emise CO2 ze spalování uhlí nebo plynu. Nepočítají s emisemi při těžbě a dopravě. A metan má na globální oteplování mnohem větší vliv než CO2.

Takto nastavený systém pochopitelně brutálně znevýhodňuje uhelné zdroje oproti plynovým, protože při spalování plynu jsou emise v porovnání s uhlí zhruba poloviční. Jde však pouze o administrativní nastavení, protože pokud se započítají úniky metanu při těžbě a přepravě, vyjde dopad plynu a uhlí na klima minimálně srovnatelně.

Fiala: Není reálné opustit povolenky ani burzu

Podle studií na vyrovnání stačí, aby při těžbě a přepravě unikla pouhá 3 procenta plynu. Podle všeho jsou však úniky ještě vyšší. Je tudíž reálné, že Evropská komise ve svém návrhu taxonomie sice označila zemní plyn za udržitelný, byť přechodný, zdroj, ale dost možná tím klimatu pořádně zavařila. Náhrada uhlí plynem se může ukázat jako fatální chyba. A to nejen z důvodů ekonomických, politických a bezpečnostních, ale i těch klimatických.

„To je důvod, proč potřebujeme reformu systému povolenkového trhu, aby byly zpoplatněné skutečně všechny emise. Systém se musí změnit na padni komu padni, musí započítat každou molekulu, která do atmosféry uteče. Ať už z oxidu uhličitého, nebo z metanu,“ uvedl Pexa v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa