PGE a PGNig chtějí polská aktiva ČEZ

Černouhelná elektrárna Skawina je druhým největším dodavatelem tepla do Krakova.. Foto: ČEZ

Polské polostátní firmy PGNiG a PGE společně podaly nezávaznou nabídku na polská aktiva ČEZ, jež zahrnují uhelné elektrárny Skawina a Chorzow a další menší aktiva. Zájem těchto firem byl očekávaný, ČEZ již dříve uvedl, že o tamější aktiva projevilo zájem 14 subjektů. Účetní hodnota tamějších aktiv je podle odhadů asi 5 miliard korun.

Skawina je druhým největším dodavatelem tepla do Krakova a Skawiny, Chorzów je jedním z největších dodavatelů tepla do Katovic a dalších městských aglomerací ve Slezsku. Loni dohromady vyrobily 2433 gigawatthodin elektřiny a 5366 terajoulů tepla. Obě elektrárny mají technologie pro spoluspalování biomasy.

Čtěte také:
Beneš: Odpůrcům jádra jde možná o dovoz plynu
Ruské jádro je nebezpečné, ruský plyn nevadí?

Kromě Skawiny a Chorzówa včetně projektu Chorzów II zvažuje ČEZ prodat i firmy CEZ Produkty Energetyczne Polska a CEZ Polska. První z nich poskytuje podporu při nakládání s vedlejšími energetickými produkty, druhá prodává komodity velkoodběratelům a podnikatelskému maloodběru.

Společnosti OEM Energy, Metrolog a Euroklimat spadající pod konsorcium ESCO firem ČEZ Elevion Group nejsou předmětem prodeje.

Na polský energetický trh vstoupila Skupina ČEZ v roce 2006 koupí elektráren Skawina a Elcho (nyní Chorzów) od americké společnosti PSEG. Šlo o investici za 10,8 miliardy korun. V roce 2012 začal ČEZ v Polsku podnikat ve větrné energetice. Dva polské projekty větrných elektráren Krasin a Sakówko už ale ČEZ prodal investičnímu fondu KGAL, prodej zbývajících čtyř tamních větrných projektů očekává firma do konce letošního roku.

Prodej pěti polských firem je v souladu s novou strategií, kterou ČEZ schválil loni v červnu. Počítá s postupným prodejem aktiv v Bulharsku, Rumunsku, Turecku a částečně i v Polsku.