Pokud někdo torpéduje jaderný projekt, je otázka, zda jeho zájmem není dovoz plynu. V pořadu Interview ČT24 to včera řekl generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš. V tendru na dostavbu by chtěl co nejvíce uchazečů.
Beneš reagoval na výrok premiéra Andreje Babiše, který uvedl, že tendr na stavbu plánovaného nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany není ještě připraven, stále se uskutečňují konzultace s Evropskou komisí. Výběrové řízení má vypsat právě polostátní společnost ČEZ, která je investorem stavby. Firma letos několikrát zopakovala, že tak plánuje učinit do konce letošního roku.
Beneš řekl, že ČEZ pracuje dál na celém procesu a je připraven tendr vypsat. Babišova slova vnímá tak, že záleží primárně na jednání s Evropskou komisí. Přiznal ale, že situaci mohou zkomplikovat blížící se volby, před nimiž se prý politici chovají vždycky jinak. To se týká i současných tahanic kolem návrhu zákona o přechodu k nízkoemisní energetice, který má stanovit výkupní ceny pro elektřinu z nového bloku Dukovan.
Čtěte také:
Wagner:Bez Temelína to nepůjde
Ruské jádro je nebezpečné, ruský plyn nevadí?
„Není žádná souvislost mezi tímto zákonem a tendrem na výběr dodavatele. Je ale souvislost mezi tím, aby byl zákon účinný, a notifikací celého procesu v Bruselu. V květnu byla na zákonu shoda, s blížícími volbami se ale hroutí,“ řekl Beneš s tím, že ale pevně věří ve schválení zákona.
K bezpečnostním rizikům, na které poukázala zpráva tajných služeb, Beneš uvedl, že ČEZ zapracoval do zadávací dokumentace všechny připomínky, které ze strany státu přišly. „Pokud si bude stát přát, lze vyloučit jakéhokoli uchazeče v jakékoli fázi tendru,“ uvedl Beneš, který zároveň řekl, že zmíněnou zprávu tajných služeb vnímá spíše jako geopolitickou než bezpečnostní záležitost. Největší hrozbou podle něj není to, že by elektrárnu postavili Rusové, ale že žádnou elektrárnu nebudeme mít.
Sám je zastáncem toho, aby do tendru bylo přizváno maximum uchazečů. „Musíme najít kompromis mezi ekonomickými a bezpečnostními aspekty. Měli bychom do tendru pozvat všechny a nechat si od nich předložit nabídku. To vytvoří tlak na nízkou cenu,“ řekl Beneš. Stejné stanovisko prý zastává i prezident Miloš Zeman.
Čtěte také:
Konec uhlí v roce 2033 by byla nezodpovědnost
Kvůli nedostatku materiálu budou zdražovat stavby
Kritici projektu často hovoří o riziku, že se projekt výstavby zpozdí a prodraží. Podle Beneš jde o zodpovědnost ČEZ. „Pokud bychom to nezvládli ve stanoveném rozpočtu a čase, bylo by to naše selhání,“ řekl Beneš, který nečeká, že by projekt nějak ovlivnila pandemie koronaviru. Rozhodující na cenu elektřiny prý bude jednoznačně evropská klimatická politika.
Šéf ČEZ rovněž popsal, jak by podle něj měl v budoucnu vypadat český energetický mix. „Bude postaven na jádru, obnovitelných zdrojích a troše plynu. Pokud někdo torpéduje jaderný projekt, je otázka, zda jeho zájmem není dovoz plynu,“ uzavřel Beneš, který přiznal, že chce ve vedení ČEZ pokračovat i nadále. Do politiky se prý naopak rozhodně nechystá.