Plány Gazpromu Česko neohrozí

Přeprava LNG po moři. Ilustrační foto: Wolfgang Meinhart

Bezpečnostní rizika v oblasti dodávek zemního plynu pro Českou republiku jsou v případě zastavení toku zemního plynu z Ruska přes Ukrajinu do západní Evropy prakticky nulová. Serveru iUHLI.cz to sdělil výkonný ředitel Českého plynárenského svazu Jan Ruml. Reagoval na informaci, že ruský plynárenský gigant Gazprom v roce 2019 ukončí tranzit zemního plynu přes Ukrajinu.

„Už dnes je doprava zemního plynu českou přepravní soustavou výrazně přesměrována a největší množství plynu proudí do ČR ze západu přes uzel Hora sv. Kateřiny u hranice s Německem,“ uvedl Ruml.

Rusko zajišťuje přibližně třetinu spotřeby plynu v Evropské unii

Doplnil, že Evropa má asi 20 terminálů na zkapalněný zemní plyn (LNG), které nejsou ani plně využívány, protože je pro Evropu zatím stále levnější přepravovat surovinu plynovody, ale pomocí kterých se může kdykoliv plyn dopravovat ve větším množství.

„Ve výstavbě je dalších pět LNG terminálů a 30 dalších má Evropa plánovaných. Polský LNG terminál ve Svinoústí bude v provozu již letos a při propojení nových plynovodů Moravia a Stork II bude mít i české plynárenství přístup ke zdrojům LNG z celého světa,“ dodal Ruml.

Náměstek výkonného šéfa společnosti Gazprom Alexandr Medveděv minulý týden vyzval Evropskou unii, aby urychlila rozhodování o alternativních trasách, aby si zajistila dodávky i po tomto datu.

Gazprom disponuje největšími zásobami plynu na světě. Má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů a je klíčovým dodavatelem pro řadu evropských zemí včetně České republiky.

Rusko zajišťuje přibližně třetinu spotřeby plynu v Evropské unii, kde však poptávka po plynu v posledních letech klesala.

Mohlo by vás zajímat

Gazprom ukončí vývoz plynu přes Ukrajinu

Sobotka: Uhlí a plyn nahradí obnovitelné zdroje