Plány na modulární reaktor rozdráždily Rakušany a Bavory

Rakouská ministryně pro ochranu klimatu, životní prostředí a energetiku Leonore Gewesslerová stanici ORF sdělila, že Rakousko bude i nadále zastávat protijadernou linii vůči všem svým sousedům. Foto: wikipedia.org Arno Melicharek

České plány na stavbu malého modulárního reaktoru v prostorách jaderné elektrárny Temelín budí obavy na bavorské a rakouské straně hranice. Místní úřady si stěžují, že s nimi Praha věc předem nekonzultovala, a pochybnosti mají také o bezpečnosti. Některé zvažují demonstrace a blokádu hraničních přechodů. Rakouská ministryně pro klima Leonore Gewesslerová uvedla, že odpor rakouské vlády proti jádru platí i do budoucna.

Česká vláda v září oznámila, že v jaderné elektrárně Temelín by do roku 2032 mohl vzniknout malý modulární reaktor. Půjde o pilotní projekt v zemi. Stavba podle ní posílí bezpečnost a nezávislost české energetiky, ohrožené válkou na Ukrajině. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) definuje malý modulární reaktor jako jadernou elektrárnu s elektrickým výkonem do 300 megawattů. Podle MAAE pracuje nyní na těchto zařízeních 50 zemí. Tyto reaktory mají být podle MAAE při výrobě energie pružnější a bezpečnější.

Postavit sousedy před hotovou věc bez jakékoliv diskuse není dobrý styl. V Evropě musíme konečně více spolupracovat v energetických otázkách,“ uvedl podle deníku Die Welt Florian Siekmann, stranický expert německých Zelených pro záležitosti Evropské unie v bavorském zemském sněmu. Příhraniční oblast se podle něj nesmí stát „zkušební laboratoří pro neodzkoušenou reaktorovou techniku“.

První polská jaderka má stát půl miliardy

Bavorské ministerstvo hospodářství a ministerstvo životního prostředí vyjádřily „naprosté pochopení“ pro to, že oznámení o rozšíření kapacit jaderné elektrárny v blízkosti hranic vyvolává mezi obyvatelstvem potřebu diskuse. Starosta bavorského příhraničního města Freyung Olaf Heinrich míní, že k bezpečnosti malých modulárních reaktorů chybí dostatek informací.

Temelín je od centra naší obce vzdálen jen asi 50 kilometrů. A z některých návrší v obci jsou reaktory vidět pouhým okem. Prostě se o něčem uvažuje nebo rozhoduje, aniž bychom byli informováni,“ uvedla podle stanice ORF Anita Gstöttenmayrová, starostka obce Leopoldschlag v rakouském příhraničním regionu Mühlviertel. Starosta nedalekého Rainbachu Günther Lorenz se obává také toho, že česká strana nakonec rozhodne o ukládání vyhořelého paliva v blízkosti rakouských hranic.

Gstöttenmayrová nevyloučila, že obyvatelé příhraničních rakouských obcí budou za své zájmy podobně jako v minulých letech muset demonstrovat, například blokádou hraničního přechodu Wullowitz/Dolní Dvořiště. „Zní to hloupě, ale budeme muset opět vyjít do ulic, abychom na sebe upozornili a něčeho dosáhli. V dnešních časech je smutné, že nemůžete najít jiné způsoby komunikace,“ dodala.

Evropský parlament dál žene EU do energetické nouze

Rakouská ministryně pro ochranu klimatu, životní prostředí a energetiku Gewesslerová stanici ORF sdělila, že Rakousko bude i nadále zastávat protijadernou linii vůči všem svým sousedům. Úmysl rozšířit svá stávající jaderná zařízení vyjadřuje kromě Česka také Maďarsko a Slovinsko. Spor o spuštění nových jaderných bloků vede Rakousko rovněž se Slovenskem.

Petr Závodský, který je v české společnosti ČEZ zodpovědný za plány na rozšíření jaderných kapacit, rakouské stanici řekl, že Vídeň bude o všech plánech informována, jakmile o nich bude definitivně jasno. Rozhodnutí ale podle něj bude muset ČR učinit samostatně. Česká vláda by o věci měla rozhodovat až koncem příštího roku, dodal.

Podle bývalého šéfa rakouského energetického regulačního úřadu E-Control Waltera Boltze je na obavy ohledně rozšíření Temelína „ještě příliš brzy“. Připomněl však, že o technologii malých modulárních reaktorů se mluví již 15 let a zatím není v provozu ani jeden. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) dospěla v roce 2020 k závěru, že ekonomicky životaschopný provoz je ještě daleko, dodal.

Podle Závodského chce Praha před zahájením výstavby počkat na zkušenosti s novou technologií v jiné zemi, například ve Spojených státech nebo Kanadě.