Doba čtení:1 m, 21 s
Elektrárna by měla stát v lokalitě Lubiatowo-Kopalino na severu Polska. Foto: wikipedia.org

První polská jaderná elektrárna, kterou postaví americká společnost Westinghouse Electric, bude stát kolem 20 miliard dolarů (zhruba 500 miliard Kč). Uvedl to polský premiér Mateusz Morawiecki. Polsko vybralo Westinghouse pro realizaci projektu minulý týden. Země chce pomocí jaderné energetiky omezit svou závislost na uhlí a snížit emise, napsala agentura Reuters.

Polská vláda přijala rezoluci o výstavbě jaderných elektráren, která potvrzuje firmu Westinghouse jako dodavatele technologie pro první takovou elektrárnu. „Po čtyřech až pěti letech velmi intenzivní práce jsme se rozhodli vybrat (pro první jadernou elektrárnu) americkou technologii,“ uvedl Morawiecki. „Musíme se spoléhat na osvědčené technologie, ale také na osvědčené partnery,“ dodal.

Elektrárna by měla stát v lokalitě Lubiatowo-Kopalino na severu Polska, napsala agentura PAP. Podle ní premiér uvedl, že pro první fázi polského programu jaderné energetiky již bylo zajištěno financování. Dodal také, že Polsko má prostor pro další dvě jaderné elektrárny.

V pondělí podepsali vládní představitelé z Polska a Jižní Koreje a zástupci energetických podniků předběžnou dohodu o spolupráci při výstavbě jaderné elektrárny ve městě Patnów na jihozápadě Polska. Podpis závazné smlouvy se očekává v příštím roce. Do konce letošního roku hodlají polské firmy ZE PAK a PGE a jihokorejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) připravit předběžný plán pro elektrárnu

Jsme připraveni na další projekt, který by vedli soukromí podnikatelé za účasti státu a ve spolupráci s korejským podnikem KHNP,“ uvedl Morawiecki. „Zároveň chci signalizovat naši připravenost ke třetím projektu ve středním Polsku, jehož přesné umístění bude vybráno v příštích měsících,“ dodal.