Plné prolomení? Šance je

Demonstrace horníků před budovou ministerstva průmyslu 29. ledna 2015. Foto: OS PHGN

Výsledek pondělního jednání tripartity je pozitivní, protože zaměstnavatelé i odbory jednotně prosazují variantu plného prolomení územně ekologických limitů těžby hnědého uhlí v severních Čechách. Serveru iUHLI.cz to řekl místopředseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu (OS PHGN) Jaromír Franta, který cítí šanci na úplné prolomení limitů.

Tripartita se na žádné ze čtyř variant prolomení limitů těžby hnědého uhlí neshodla. Do konce června chce zprávu o sociálních, ekonomických a bezpečnostních dopadech jednotlivých možností. Pak se k jednání vrátí. Vláda by tak o limitech měla rozhodnout v létě. Za prolomení limitů demonstrovalo minulý týden v Praze na 700 horníků.

Proti prolomení limitů je ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš (ANO), podle kterého je v současné době je strašně moc uhlí používáno na výrobu elektřiny, která se exportuje z ČR. Proti bourání domů se již dříve vyjádřil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Franta uvedl, že i ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) na jednání tripartity řekl, že preferuje variantu částečného prolomení limitů na lomech Bílina a ČSA. I to je podle odboráře posun. Důležité také je, že ministři Babiš a Mládek neuvažují o odpisu zásob uhlí.

V reakci na odložení rozhodnutí o prolomení či zachování limitů místopředseda OS PHGN uvedl, že hornické odbory tak mají do konce června čas na to důkladně se vyzbrojit na odborníky ministra Babiše a připravit své argumenty na podporu další těžby.

Babiš podle něj na tripartitě zpochybnil většinu materiálů, včetně těch od ministerstva průmyslu, na vše má své experty. Jeho jednáním jsou odboráři poměrně znechuceni. „Je jasná animozita Babiše vůči Severní energetické,“ dodal Franta.

Horníci na konci demonstrace uvazovali šály na plot ministerstva. Foto: OS PHGN