Doba čtení:1 m, 45 s
Experti varují, že Evropě z důvodu nedostatku plynu hrozí tuto zimu sériové blackouty. Foto: pixabay.com

Od začátku listopadu zemní plyn v EU znovu zdražil o zhruba 45 procent. Bezprostředním důvodem cenového růstu je dění kolem plynovodu Nord Stream 2. Zásadně se tedy zvyšuje riziko, že své energie přestane odběratelům dodávat hned řada tuzemských dodavatelů typu Bohemia Energy, napsal v komentáři pro E15.cz ekonom Lukáš Kovanda.

Německé úřady v pondělí pozastavily proces schvalování plynovodu Nord Stream 2. Prodleva ve zprovoznění zvyšuje obavy obchodníků napříč EU, že evropské země nemají na zimu dost plynu. Experti z odvětví varují, že Evropě z důvodu nedostatku plynu hrozí tuto zimu sériové blackouty, napsal Kovanda, podle nějž lze očekávat, že plyn nově vybudovaným plynovodem nezačne proudit dřív než na jaře příštího roku. Letos v zimě se tak EU bude muset ještě obejít bez plynu z Nord Straemu 2, což tlačí nyní cenu suroviny vzhůru.

Čtěte také:
Putin: Schvalte Nord Stream 2, zvýšíme dodávky
Němci směřují k energetické závislosti

Za růstem cen plynu je ale podle Kovandy také stále nedostatečný objem dodávek z Ruska již provozovanými plynovody a nově také výpadky v produkci plynu v Norsku, které je po Rusku druhým největším dodavatelem plynu Evropě. V důsledku výpadku, který by měl trvat do pátku, klesají norské dodávky o desetinu, což jen umocňuje napětí na trhu s plynem v EU. Evropské plynové zásobníky jsou před začátkem vrcholné topné sezony na poměry této roční doby naplněny nejméně za posledních minimálně deset let.

„Přes léto se je podařilo doplnit pouze ze 74 procent, zatímco pětiletý průměr pro toto období roku činí 90 procent. Rusko navíc signalizuje, že s navýšením jeho dodávek plynu v prosinci příliš počítat nelze. Gazprom si totiž tento týden v aukcích na příští měsíc nerezervoval žádnou dodatečnou kapacitu na dodávky plynu do Německa přes Polsko ani na dodávky přes Ukrajinu. Celkově jsou dodávky Gazpromu do EU hluboko pod normou běžnou pro tuto část roku,“ upozornil Kovanda s tím, že od srpna Rusko přesměrovalo krátkodobé dodávky plynu do Číny, a hlavně „k sobě domů“, aby doplnilo vlastní zásobníky.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa