Doba čtení:1 m, 39 s
Odborníci varují, že cena plynu může jít znovu nahoru. Foto: pixabay.com

Velcí dodavatelé plynu jako E. ON a innogy, Centropol či MND zlevňují. Čeká se na reakci polostátního giganta ČEZ. Lidé oproti vládou stanovenému stropu ušetří i tisíce korun ročně. Plyn je však i přes zlevnění výrazně dražší než v nedávné minulosti. 

Rodiny, které plynem vaří, ohřívají vodu a topí a ročně spotřebují 3000 kubíků, zaplatí s programem na dobu neurčitou Standard od innogy za rok necelých 98 tisíc Kč. V porovnání se zastropovanou cenou, kdy by platily ročně přes 107 tisíc, to tak bude o 9000 Kč ročně méně, napsal deník Právo.

I přes pokles jsou ale ceny stále násobně vyšší než před pár lety. Například tříletý fix innogy Optimal z roku 2019 nabízel ceny, při nichž se u nízké spotřeby ve výši 80 kubíků platilo ročně celkem 2900 Kč, tedy o 1500 Kč méně než nyní.

Česko dramaticky snížilo dovoz ruského plynu

U spotřeby 1800 kubíků potom roční útrata činila necelých 29 tisíc Kč, méně než polovinu toho co v současnosti. A u velké spotřeby 3000 kubíků zákazník za rok zaplatil lehce přes 45 tisíc korun, letos to již bude o 50 tisíc Kč navíc.

Odborníci navíc varují, že cena plynu může jít znovu nahoru. „Může se stát, že i když je k nám nyní klima velmi milostivé, tak za několik týdnů přestane foukat v Německu, nastanou velké mrazy a cena poroste a bude opět velmi volatilní,“ upozornil na serveru Seznam Zprávy Michal Macenauer, ředitel strategie EGÚ Brno.

Dále bude cena plynu daná poptávkou v průmyslu, protože v roce 2022 řada firem omezovala výrobu kvůli vysoké ceně energií. Rozhodujícím faktorem bude také objem plynu, který v evropských zásobnících zůstane na konci zimy. 2. února 2023 v těch českých bylo 2508 milionů kubíků plynu, tedy naplnění na 73 procent. Oproti tomu loni ve stejný den byly zásoby plynu na 1048 milionech m3, tedy méně než poloviční.