Doba čtení:57 s

Nehospodárné využívání uhlí by se od počátku roku 2015 nemuselo českým energetikám ani trochu vyplatit. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) má již připravenou vyhlášku, která má určit takzvané malusy. Tedy sankce za to, že firmy vyrábí elektřinu z hnědého uhlí s příliš nízkou účinností. Napsaly to Hospodářské noviny (HN).

Sdělení je podle listu jasné: modernizujte, nebo své zdroje zavřete. „Máme zatím připravené dvě verze vyhlášky, které nyní posuzuje soudní znalec,“ říká náměstek na MPO Pavel Šolc. Ten se jimi zabývá kvůli sporu mezi dvěma skupinami oslovených odborníků, jak přesně definovat to, jak účinnost počítat a co přesně bude předmětem zpoplatnění. Vyhláška by měla začít platit od 1. ledna příštího roku.

Systém by měl fungovat tak, že určí tři pásma malusů podle výše účinnosti elektrárny. Například 0 až 29 % (zdroje s nejhorší účinností a zároveň nejvyšší sankcí). Dále 30 až 31 % a třetí pásmo 31 až 33 % (nejnižší malus). Zdroje s vyšší účinností než 33 % by penále neplatily. Šolc zatím nechce přesné limity pásem oznamovat, ten nejnižší by měl být ale pod 30 procenty. Výše malusů se bude podle náměstka pohybovat v „desítkách korun“ na megawatthodinu. „Určitě nepůjde o stovky,“ říká Šolc.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa