Pniówek: Pátrání po pohřešovaných narušil další výbuch

Polské úřady dosud potvrdily smrt pěti lidí, čtyři z nich zahynuli na místě, další jeden po převozu do nemocnice. Dalších devět jich je podle polských médií následkem středečního výbuchu zraněných těžce a jedenáct má lehčí poranění. Foto: wikimapia.org

V černouhelném dole Pniówek na jihu Polska, kde ve středu po výbuchu metanu zahynulo pět lidí, narušila záchranné práce další exploze. Podle místní správy je několik zraněných, nikdo z nich vážně, napsal server onet.pl. Pátrání po sedmi pohřešovaných dál pokračuje, báňští záchranáři se k nim snaží dostat už od středečního rána, informovala agentura PAP.

Dolem v Pawlovicích ve Slezském vojvodství otřásla exploze ve středu krátce po půlnoci, zhruba 1000 metrů pod povrchem. Podle společnosti Jastrzembska Spólka Wenglowa (JSW), která ho vlastní, bylo na místě v tu chvíli 42 horníků. Na povrch se podařilo dostat 39 z nich. Zatímco záchranné týmy pátraly po třech horních, ozvala se sekundární exploze, uvedl server Gazeta Prawna.

Patrně další výbuch nastal podle údajů báňského úřadu v Katovicích včera mezi 19:37 a 20:01. „Záchranáři se zrovna sami stahovali. Lékař na základně uvedl, že jsou v dobrém stavu,“ uvedl podle onet.pl dispečer polského báňského úřadu. Zraněné záchranáře podle něj čeká lékařská prohlídka a kontrola v nemocnici. Není zatím jasné, kolik lidí bylo zraněno.

V Polsku zemřelo nejméně 5 horníků

Polské úřady dosud potvrdily smrt pěti lidí, čtyři z nich zahynuli na místě, další jeden po převozu do nemocnice. Dalších devět jich je podle polských médií následkem středečního výbuchu zraněných těžce a jedenáct má lehčí poranění. Agentura AP hovoří o 25 hospitalizovaných. Lékaři z místní nemocnice, která se specializuje na léčbu popálenin, už ve středu informovali, že stav některých zraněných je kritický. Horníci podle nich mají popáleniny na velkých částech těla i na plicích.

Snaha o záchranu se dál týká sedmi lidí – pěti báňských záchranářů a dvou horníků, píše Gazeta Prawna. Jejich osud není znám, uvedl podle serveru Interia polský prezident Andrzej Duda, který přijel na místo neštěstí. Podmínky pro záchrannou operaci jsou podle něj velmi obtížné.

Podle AP se záchranáři snaží vytvořit v podzemí podmínky, které by umožnily samotné pátrání po pohřešovaných. Budují ventilační systémy a pumpují vzduch do relevantních míst, aby snížili hladinu metanu a nebezpečí dalších explozí, uvedla AP s odvoláním na společnost JSW.