V Polsku zemřelo nejméně 5 horníků

Dolem Pniówek otřásla exploze krátce po půlnoci, zhruba 1000 metrů pod povrchem. Na místě bylo v tu dobu 42 horníků, 39 z nich se podařilo dostat na povrch.
Foto: wikimedia.org

Při neštěstí v černouhelném dole Pniówek na jihu Polska v noci na včerejšek zahynulo nejméně pět lidí. Počet obětí se ale může zvýšit, protože pokračuje pátrání po sedmi pohřešovaných osobách a stav některých z 20 hospitalizovaných je kritický kvůli vážným popáleninám. Společnost JSW, která důl v Pawlovicích ve Slezském vojvodství vlastní, uvedla, že tragédii pravděpodobně způsobil výbuch metanu.

Dolem otřásla exploze krátce po půlnoci, zhruba 1000 metrů pod povrchem, napsal server onet.pl. Na místě bylo v tu dobu 42 horníků, 39 z nich se podařilo dostat na povrch. Dva pohřešované pracovníky dolu našli záchranáři, lékař u nich konstatoval smrt. O dalších obětech následně informovala JSW a předseda vlády, podle něhož je jedním z mrtvých záchranář. Polský premiér Mateusz Morawiecki rovněž upřesnil, že druhý výbuch nastal kolem třetí hodiny ráno.

V Evropě míří ruské uhlí nejvíc do Německa a Polska

Pohřešováno je podle premiéra dál sedm příslušníků záchranného týmu, se kterými kolegové během zásahu po druhé explozi ztratili kontakt. Operace proto byla přerušena pro obnovení bariéry chránící základnu záchranářů proti explozi prachu, informovala později společnost JSW.

O tom, že stav některých zraněných je kritický, informovali podle agentury AP už dopoledne lékaři z místní nemocnice, která se specializuje na léčbu popálenin. Horníci podle nich mají popáleniny na velkých částech těla i na plicích.