Po důlních vlečkách jezdí zvláštní „báňské“ vlaky

Báňské vlaky vás zavezou do míst, kam se běžně člověk nepodívá. Foto: OKD

Slezský železniční spolek i v letošním roce umožnil poznávat okolí šachet na Karvinsku a Ostravsku netradičním způsobem, po kolejích. Báňské spěšné vlaky začaly vyjíždět z nádraží Ostrava-Střed o sobotách a z Havířova o nedělích vždy ve 12:40.

Trasu jsme letos mírně poupravili, navštívíme monumentální těžní věž typu Walsum u dolu Barbora ve staré Karviné, spočítáme oběžná kola na vtažné jámě závodu ČSM-Sever, vysvětlujeme, proč dnes Žofinka slouží jako vodní jáma, a kde na šachtě Michal bývala kdysi briketárna,“ uvedli pro Měsíčník Horník zástupci spolku. Ten na aktuální sezonu přidal i více zastávek pro focení, jedna jízda tak trvá téměř tři hodiny. Při nichž se podávají další velice zajímavé informace.

Česko a Polsko obnovilo přípravu plynovodu Stork II

Komentované okružní jízdy po zdejších báňských uhelných vlečkách nabízí možnost dostat se do míst, kam je běžným osobním vlakům zapovězen vjezd a nezaměstnaným osobám navíc i přísně zakázaný přístup,“ vysvětlili organizátoři. S tím, že poslední termín stanovili na neděli 18. září. Online rezervaci jízdenek najdete na stránkách reenio: http://szs.reenio.cz