Doba čtení:1 m, 4 s
Che-nan je provincie Čínské lidové republiky nacházející se ve středojižní Číně.

Po pátečním důlním neštěstí v Číně zemřelo nejméně deset lidí, dalších šest horníků se stále pohřešuje. Informují o tom dnes čínská státní média. Dosud se mluvilo o osmi mrtvých. Podle prvních výsledků vyšetřování za neštěstí zřejmě může výbuch důlního plynu, uvedla agentura AFP.

Neštěstí se stalo v pátek odpoledne místního času v uhelném dole ve městě Pching-ting-šan v provincii Che-nan v centrální části Číny. Podle státní tiskové agentury Nová Čína v dole pracovalo 425 lidí. Kromě mrtvých a pohřešovaných se podařilo ostatní horníky dostat na bezpečné místo. Podle čínského tisku policie zadržela několik osob zodpovědných za provoz dolu.

Výroba elektřiny z uhlí v Bangladéši se ztrojnásobila

Čína je největším světovým producentem i spotřebitelem uhlí. Ačkoliv se tam bezpečnost v dolech za poslední desítky let výrazně zlepšila, důlní neštěstí jsou v zemi stále relativně častá. V provincii Chej-lung-ťiang na konci loňského roku zahynulo v uhelném dole 12 lidí a dalších 13 se zranilo. Ve stejné provincii zahynulo koncem listopadu v dole u města Šuang-ja-šan 11 lidí, v září při požáru v uhelném dole v provincii Kuej-čou přišlo o život 16 lidí.