Počeradské jesličky zarybňují vodní toky

Počerady Foto ČEZ_

Dávno nefunkční bazény čerpací stanice Elektrárny Počerady, v nichž se filtrovala takzvaná surová voda z řeky Ohře, slouží k odchovu rybího potěru. Po zavedení nové technologie automatických filtrů už totiž bazény nebyly zapotřebí, a tak v roce 1998 souhlasilo tehdejší vedení elektrárny s tím, aby je pro své potřeby využívala místní rybářská organizace v Postoloprtech.

Skupina ČEZ tak nepřímo několik let napomáhala tomu, že se do vodních toků na severu Čech vracel losos atlantský. Rybáři z Postoloprt se totiž zapojili do projektu Losos 2000, čímž se ryba opět dostala do povodí severočeských řek, v nichž se v minulosti hojně vyskytovala. Ve spolupráci s pracovníky Povodí Ohře a Povodí Labe se přitom pustili jak do obnovy rybích cest, tak i do umělého odchovu lososů.

Čtěte také:
Elektrárna Počerady se přidala k polské žalobě
Provozy ČEZ navštívilo skoro čtvrt milionu lidí

Díky projektu se losos atlantský vysazoval nejen do Ohře, ale i do řek Ploučnice, Kamenice a Jizery. Počeradský losos se dostal až k pramenům Labe a dokonce i do povodí Vltavy. Bývalým filtračním bazénům se proto přezdívá Počeradské jesličky a různému rybímu potěru nyní především pro řeku Ohři, se v nich daří dodnes. „Stejně jako mí předchůdci jsem nakloněn těmto aktivitám. Pokud není pro bazény čerpací stanice jiného využití, lepší už nemůže ani být.  Nepřímo tak pomáháme k zachování živočišných druhů ve volné přírodě,“ dodává k tomu generální ředitel Elektrárny Počerady, a. s., Jiří Kulhánek.

 

Počeradské jesličky v době odchovu lososa atlanského. Foto: ČEZ

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech