Zemní plyn loni zlevnil o 31 procent a jen letos jeho cena spadla o 14 procent. To způsobilo, že plynové elektrárny včetně té, kterou postavila společnost ČEZ v Počeradech, se konečně dostaly do zisku. Informaci přinesl server E15.cz.
Německé plynové elektrárny se díky propadu cen zemního plynu od 7. prosince dostávají ve špičce do provozního zisku. Ten se za měsíc vyšplhal z nuly k osmi eurům za megawatthodinu. Naposledy se přitom německým elektrárnám na plyn povedlo přehoupnout do černých čísel v únoru 2012. Ve Francii se plynové elektrárny dokonce vyplatí provozovat i mimo špičku. Jejich provozní zisk se vyšplhal na čtyřleté maximum 7,23 eura za megawatthodinu.
Čtěte také:
Elektrárna Počerady je ekologičtější
Vydejte se až do nitra elektrárny
ČEZ loni na podzim vyráběl v Počeradech rekordní počet dnů. Spustit elektrárnu se společnosti vyplatilo v říjnu, když se cena elektřiny ve špičce přehoupla přes 37 eur za megawatthodinu. V době, kdy vyráběla, ČEZ byl schopen prodávat elektřinu i za více než 50 eur.
Spalování plynu produkuje zhruba polovinu emisí skleníkových plynů co uhlí, ale z hlediska ceny se doposud nevyplatilo plynové elektrárny provozovat. Společnosti jako E.ON nebo Statkraft musely zavírat elektrárny, které se hodí pro vyrovnávání kolísavé výroby obnovitelných zdrojů.
Podle odhadů francouzské banky Société Generale plyn bude dál zlevňovat. „Jsme v situaci, kdy nejefektivnější plynové elektrárny nahrazují nejméně účinné uhelné zdroje,“ řekl agentuře Bloomberg Marcus Bokermann, ředitel pro strategii švédské společnosti Vattenfall.
„Ceny plynu jsou dokonce tak nízko, že plynové elektrárny mohou konkurovat atomovým elektrárnám v produkci nejlevnější elektřiny,“ tvrdí Bruno Brunetti ze společnosti Pira Energy.
Je však otázkou, jak dlouho se ceny plynu udrží tak nízko, aby bylo ekonomicky únosné plynové elektrárny provozovat. Pokud půjde cena nahoru, budou je společnosti s největší pravděpodobností opět uspávat. Právě tato nepředvídatelnost a závislost na cenách zemního plynu je největší brzdou tomu, aby mohly být plynové elektrárny více využívány zejména jako záložní zdroje, které mají vyrovnávat dodávky v době, kdy obnovitelné zdroje kvůli povětrnostním podmínkám nefungují. Jako klíčový záložní zdroj tak i nadále slouží především uhelné elektrárny.
Mohlo by vás zajímat:
Lze čelit výpadkům jaderných elektráren?
Konec 200 metrového komína elektrárny Mělník
Únik oleje prověřil hasiče v Počeradech