Doba čtení:1 m, 58 s
O uhlíkovou stopu LNG se překvapivě politici ani média nezajímají. Ilustrační foto: wikipedia.org

Před pár měsíci znali zkratku LNG jen odborníci a fajnšmekři. Nyní však o zkapalněném zemním plynu čteme všude. A jsou to podivuhodné příběhy. Zejména v tom, že o některých věcech se nemluví a nepíše.

Jen v tomto týdnu jste si o LNG mohli v médiích přečíst třeba to, že společnost QatarEnergy podepsala s čínskou firmou Sinopec dohodu o dodávkách LNG na 27 let. Japonsko důrazně varuje, že celosvětová konkurence na trhu se zkapalněným zemním plynem (LNG) kvůli nedostatečným investicím na straně nabídky v příštích třech letech zesílí. Dlouhodobé kontrakty na LNG, které začínají platit před rokem 2026, jsou vyprodány. Německo za plovoucí terminály na LNG zaplatí nejméně o 3,5 miliardy eur (85 miliard Kč) více, než se původně předpokládalo, celkem 6,56 miliardy eur (160 miliardy Kč).

V týdnech minulých jsme četli třeba to, že i Česko si pronajalo část terminálu na LNG v Holandsku, nebo že lodě plné LNG čekají v evropských přístavech, protože plyn není kam vyčerpat.

V česku se nelze tvářit, že uhlí neexistuje

Zajímavé ale je, že se nikde nedočtete o tom, kde a za jakých podmínek se tento plyn těží, jakým způsobem se zkapalňuje a znovu převádí do původního skupenství, jaká je uhlíková stopa jeho převozu obřími loděmi a vlastně celého byznysu se zkapalněným zemním plynem.

Tento klimatický či chcete-li zelený aspekt, se z mediálního pokrytí vytratil. Bije to do očí zejména ve srovnání s tím, jakým způsobem média informují o uhlí. Příliš se nedozvíte o tom, že se z něj u nás stále vyrábí většina elektřiny i tepla, že by nás bez uhlí čekala skutečně krušná zima. Naopak neustále se omílají emise a zátěž na klima.

Uhlí samozřejmě je fosilní a emisní zdroj. Jenže zemní plyn také. Podle studie, kterou si už v roce 2015 nechala zpracovat sama EU, je klimatická zátěž obou zdrojů v celém procesu od těžby přes přepravu až po spalování víceméně srovnatelná. A to byl porovnáván plyn, který putuje plynovody. Přeprava tankery a veškeré procesy, které ze zemního plynu dělají LNG a naopak, uhlíkovou stopu nepochybně ještě zvyšují. Přesto je o tom podivuhodné ticho po pěšině.

Plynařská lobby evidentně pracuje intenzivně. Nepříjemné otázky pro politiky jsou ale na místě, a odpovědi na ně více než žádoucí.