Doba čtení:1 m, 22 s
Podkrušnohorské technické muzeum, které je v podstatě skanzenem hornictví, vzniklo v roce 2003. Jeho hlavním cílem je ukázat lidem historii dobývání a zpracování uhlí v centru severočeské hnědouhelné pánve. Foto: podkrusnohorskemuzeum.cz

V Podkrušnohorském technickém muzeu zpřístupní původní těžní věž. Návštěvníci tak získají představu, jak vypadalo dolování uhlí, jeho vyvážení a pohyb horníků z povrchu do dolu a opačným směrem. Náklady na rekonstrukci stavby jsou 75 milionů korun, pokryje je z větší části dotace. Na povinnou spoluúčast získalo muzeum peníze od Mostu a Ústeckého kraje. ČTK to řekl ředitel muzea Zbyněk Jakš.

Podkrušnohorské technické muzeum vzniklo v roce 2003 v areálu bývalého hlubinného dolu Julius III v Kopistech u Mostu. „Těžní věž nám doposud chyběla k tomu, abychom dotvořili návštěvníkům obrázek toho, jak dobývání vypadalo,“ uvedl Jakš. Těžní věž je v havarijním stavu. Muzeum na její opravu získalo dotaci z Operačního fondu Spravedlivá transformace. Na spoluúčast přispěje třemi miliony korun město Most a osm milionů korun dostane od Ústeckého kraje. Peníze musí ještě schválit zastupitelé.

Před 40 lety byla zahájena první štěpná reakce v Dukovanech

S opravou jednoho ze symbolů hornictví chtějí začít v muzeu, které se po zimní přestávce otevře 1. března, letos na jaře. „Zájemci o prohlídku se už teď hlásí, ale zatím nevíme, zda rekonstrukce nebude mít nějaký vliv na provoz. To se teprve ukáže,“ uvedl Jakš. Termín dokončení opravy je v roce 2027.

Muzeum přibližuje nejen historické dobývání rud a uhlí, ale také soudobé moderní způsoby těžby. V roce 2021 expozici rozšířil stěnový kombajn, který sloužil k těžbě na lomu ČSA. Ke kombajnu se návštěvníci dostanou důlním vlakem.