Podle Babiše je za lithiem Bakala

Bývalý ministr financí Babiš operuje s Bakalovým jménem velmi často. Foto: iUHLI.cz

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš tvrdí, že majetková struktura společnosti European Metals Holdings, která teoreticky může těžit lithium v Česku, vede ke Zdeňku Bakalovi. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat.

Majetková struktura společnosti EMH, se kterou ministr za ČSSD Jiří Havlíček podepsal memorandum o těžbě našeho lithia, vede ke Zdeňku Bakalovi,” napsal na sociální síti FacebookBabiš s tím, že v této kauze jde o dva biliony korun.

Čtěte také:
Na Cínovci leží přes milion tun lithia
Cenné kovy na Cínovci lákají Australany

Bakala reagoval prostřednictvím svého mluvčího Vladimíra Bystrova: „Je pochopitelné, že všichni politici chtějí ve víru volební kampaně získávat laciné politické body. Je ale zároveň důležité, aby každá politická debata byla založena na faktech. Aby předešel pochybnostem, Zdeněk Bakala kategoricky odmítá, že by se jakkoli podílel na těžbě lithia v České republice. Ve firmě EMH nemá žádný podíl, ani přímo, nebo nepřímo, a není v ní ani žádným jiným způsobem angažován,“uvedl mluvčí.

V Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zásob lithia – většina na Cínovci a malé ložisko ve Slavkovském lese. Hlubinnou těžbu plánuje společnost Geomet, kterou European Metals Holdings vlastní. Otevřít chce pro tuto těžbu historický důl na cín.

Memorandum o porozumění podle Geometu zavázalo EMH k budoucímu zpracování vytěžené suroviny v ČR. Pokud by se podařilo v Česku vytvořit ucelený řetězec až po finální výrobu baterií, případně elektromobilů, může ČR v období 21 let inkasovat podle Geometu ze všech možných daní více než 700 miliard korun, tzn. více než šedesátinásobek potenciálního zisku těžaře.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech