Podle Sobotky jsou investice do jádra rizikové

Foto: vlada.cz

Sobotkova vláda výstavbu nových jaderných bloků podporuje, ale uvědomuje si vysoká rizika. Foto: vlada.cz

Investice do nových jaderných zdrojů v Česku by sice vytvořily příjmy státu po desítky let, při aktuálním nastavení trhu jsou ale podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) rizika těchto investic vysoká. Za problém označil i délku schvalovacích procesů v Česku.

Bohužel je potřeba si uvědomit, že i tady narážíme na chronickou bolest České republiky, a tou je neúměrná délka povolovacích a schvalovacích procesů. Hledáme možnosti, jak tento zdlouhavý a neefektivní systém změnit. Jednou z možností, kterou jsme identifikovali, je úprava stavebního zákona tak, aby bylo možné provést územní řízení pro nové jaderné bloky před výběrem jejich dodavatelů,” řekl na Žofínském fóru Sobotka.

Čtěte také:
Rakouská energetická schizofrenie

Horní Rakousy odmítají rozšíření Dukovan

Připomněl, že tuto změnu zákona právě projednává Sněmovna. „Pokud neuděláme novelu stavebního zákona, tak se povolovací procesy neúměrně protáhnou a budeme mít problém udržet Dukovany jako jadernou lokalitu,” upozornil premiér. Potvrdil, že stavba nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany má prioritu před stavbou nové bloku v Jaderné elektrárně Temelín.

Na možné zdržení příprav stavby nového jaderného bloku v Dukovanech již dříve upozorňovali vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Ján Štuller a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Štuller hovořil o zpoždění tří až čtyř let, Drábová o zhruba dvouletém.

Současná vláda neposkytla v dubnu 2014 státní garance na dostavbu dalších dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín. Odhady nákladů dostavby se tehdy pohybovaly mezi 200 a 300 miliardami korun.

Se stavbou jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho bloku v Temelíně s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách počítá Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR. Rozhodnutí o výstavbě brzdí rozhodnutí o způsobu financování projektu.

Mohlo by vás zajímat:
Zeman: Štýsovy rekultivace proměnily celý region
Z dolu ve Virginii udělali golfové hřiště
Lužický kraj se mění v zemi jezer