Doba čtení:2 m, 17 s
Bubenicek
Podle hejtmana Oldřicha Bubeníčka jde o útok na Ústecký kra. Foto: Ústecký kraj

Za útok na Ústecký kraj považuje hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) rozhodnutí vlády neposkytnout finanční kompenzaci propouštěným horníkům na Mostecku. Odboráři to označují za podraz na mostecké horníky. Vláda schválila pomoc pouze pro havíře ze severomoravské firmy OKD, kterou soud poslal do úpadku.

Už před říjnovým výjezdním zasedáním vlády v našem kraji slibovali ministři napříč oblastmi, že se budou snažit přechod propuštěných horníků na úřady práce či do méně finančně ohodnocených profesí maximálně zmírnit právě touto podporou. Považuji toto rozhodnutí nejen za neseriózní, ale i za útok na Ústecký kraj,“ uvedl hejtman.

Vláda na podzim v Ústí nad Labem rozhodla zachovat limity těžby v lomu ČSA, kde těží Severní energetická. V rámci povolených limitů se bude v povrchovém dole těžit hnědé uhlí zhruba do roku 2022. Těžaři v dubnu zavřeli hlubinný důl Centrum a několik havířů už je v evidenci úřadu práce.

Čtěte také:
Příspěvek po tři léta pro propuštěné z OKD
Pelikán stáhl Lex OKD

Součástí rozhodnutí byl závazek, že ministři připraví sociální program pro horníky, který měl zahrnovat i finanční příspěvek. Ve středu vláda schválila příspěvek pouze pro propouštěné zaměstnance černouhelné firmy OKD. Horníci by měli dostávat 8000 korun a ostatní pracovníci 7000 Kč měsíčně. Podpora k překlenutí dopadů útlumu těžby se má vyplácet tři měsíce až pět let.

Původní návrh ministerstva průmyslu počítal s tím, že by na podporu měli mít nárok nejen propuštění zaměstnanci OKD, ale i lidé z dalších deseti firem. S tím ale nesouhlasil ministr financí Andrej Babiš (ANO), podle kterého byl návrh příliš široký. S plánem, aby příspěvek dostávali i propuštění z desítky hnědouhelných a uranových dolů, nakonec ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) ve vládě neuspěl.

My jim (horníkům z OKD) to přejeme, jsou ve stejné situaci jako my, ale tady (na Mostecku) vláda rozhodla, že přijdeme o práci, a staví se k nám, jako bychom nebyli občané České republiky, je to nehoráznost,“ řekl místopředseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jaromír Franta. V pondělí se odboráři sejdou a budou řešit společný postup. „Považujeme to za podraz na mostecké horníky ze strany vlády,“ zdůraznil Franta.

Protest proti postoji vlády zaslala také Hospodářská a sociální rada Ústeckého kraje. Hejtman připomněl, že právě sever Čech je výrazně dotčen těžbou. „Neposkytnutí finanční podpory právě propuštěným zaměstnancům společnosti Severní energetické i dalším navazujícím dodavatelům je navíc zcela odlišné od slibů, které ministři dali horníkům při jejich návštěvách přímo v jejich těžebních společnostech. Kde je pravidelně uklidňovali, že udělají maximum pro to, aby ztrátu zaměstnání pocítili co nejméně,“ uvedl hejtman.

Mohlo by vás zajímat:
Utáhnou Němci ještě víc ekologické šrouby?
Britský poradce: Větrná a solární energie je plýtvání
Masakr v dole Ludlow