Německé ministerstvo životního prostředí připravilo nový návrh klimatického akčního plánu. Uhelné elektrárny by podle něj měly ukončit činnost mnohem dříve než v roce 2050. Němci přitom již dnes platí za svou energetickou revoluci drastickým zvyšováním cen i problémy energetických společností.
Návrh dokumentu, který mluví o snižování emisí, podpoře technologií pro skladování elektřiny či podílu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, zatím ještě nebyl podepsán ministryní pro životní prostředí Barbarou Hendricksovou, napsal oenergetice.cz.
Čtěte také:
Neprodávejte klima, požadovali aktivisté
Euracoal odmítá zběsilé snižování emisí
Německá vláda se musí do poloviny letošního roku dohodnout na národním akčním plánu pro životní prostředí pro rok 2050. V tomto roce by mělo dojít ke snížení emisí CO2 až o 95 procent vzhledem k hodnotám z roku 1990. Jako časově bližší cíl si dokument ukládá snížit emise CO2 do roku 2030 o polovinu ve srovnání s rokem 2014.
V návrhu se předkládá založení speciální komise, která bude mít za povinnost tvořit doporučení a hledat cesty, jak vyřadit uhlí a zároveň se vyhnout ekonomické krizi u regionů, které jsou na uhelném sektoru závislé. Z uhlí totiž pochází zhruba 40 procent vyrobené elektřiny v Německu. Uhlí bude navíc v zemi při plánovaném uzavření jaderných elektráren jediným zdrojem pro stabilní výrobu elektřiny.
Spolu s větším množstvím vyráběné elektřiny z obnovitelných zdrojů vidí dokument potřebu možnosti elektřinu skladovat a navrhuje zdvojnásobit podporu technologií zabývající se skladováním energie v příštích deseti letech. Vláda bude také usilovat o zpřísnění obchodování s povolenkami a bude zvažovat, zda by dodatečné zvýšení daně na ropu, topný olej a zemní plyn zvýšilo poptávku po „zelených“ technologiích.
Němci přitom na odklon od tradičních zdrojů energie, kterými jsou jádro a uhlí, tvrdě doplácejí. Společnost E. ON loni hospodařila se ztrátou sedm miliard eur (zhruba 190 miliard korun). V porovnání s předchozím rokem jde o dvojnásobek. Důvodem ztráty je masivní podpora výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, která tlačí konvenční elektrárny do ztrát, protože výrazně snižuje velkoobchodní ceny elektřiny. Paradoxní přitom je, že cena elektřiny pro koncové spotřebitele v Německu neustále stoupá a v současnosti dosahuje trojnásobku ceny elektřiny na burze.
Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších těžebních bestií
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
VIDEO: Uhněte z cesty, jde uhelný obr