Pojišťovna Allianz prodá akcie uhelných firem

Ilustrační foto: Imagio.cz

Největší evropská pojišťovna Allianz se rozhodla postupně zbavit akcií uhelných společností. Údajně chce tímto krokem podpořit konferenci o ochraně klimatu, která začíná v Paříži, napsal server akcie.cz. Ve skutečnosti však může být pravým důvodem propad cen uhlí.

Allianz prodá akcie těžařských společností, u kterých prodej uhlí činí více než 30 procent z celkových tržeb. Pojišťovna chce prodávat i své podíly v energetických firmách, které vyrábějí více než 30 procent elektřiny z uhlí. Prodej by měl být postupný během následujících šesti měsíců, zatímco dluhopisy budou drženy do splatnosti.

Čtěte také:
Připraví klimatický summit těžaře o stovky miliard
Energetický gigant E.ON krvácí

Allianz se tak připojila k jiným finančním institucím. Norská vláda svému fondu zakázala investovat do uhelného sektoru. Je však otázkou, zda důvodem je skutečně pouze boj s klimatickými změnami. Fondy v posledních letech uhelný sektor nemají v oblibě, protože se ceny uhlí a jiných fosilních paliv výrazně propadají. Ceny evropského uhlí se dostaly na nejnižší hodnoty za posledních 8 let. Zpráva se týká i společností jako RWE nebo E.ON, protože více než 30 procent elektřiny vyrábějí z uhlí.

Allianz má v aktivech, které souvisejí s uhlím, přibližně čtyři miliardy eur. Nicméně 90 procent je drženo v dluhopisech, které chce držet do splatnosti. Pojišťovna investovala 2 miliardy eur do větrné energetiky a plánuje investice zdvojnásobit v následujících letech.

Větrné elektrárny zaznamenávají díky politice tamní vlády velký rozmach zejména v Německu. Doprovázejí jej však problémy s distribucí do jižních částí země. Kvůli podpoře obnovitelných zdrojů rovněž v Německu prudce roste cena elektřiny, což vyvolává politické napětí.

Mohlo by vás zajímat:
Vattenfall chtějí i Němci
Němci uspí osm uhelných elektráren
Německá Energiewende ohrožuje chudé