
Levná silová elektřina činí výrobu elektřiny v některých uhelných zdrojích nerentabilní. Tím se snižuje odbyt, což obecně sráží ceny uhlí dolů. Serveru iUHLI.cz to sdělil energetický expert Jiří Gavor. Reagoval na to, že cena elektřiny na energetických trzích klesla na nové minimum. Situace NWR tak může být kritická.
Dodávka jedné megawatthodiny na celý příští rok minulý týden poprvé od vzniku Pražské energetické burzy klesla pod 30 eur. Hlavním viníkem byl propad cen komodit na mezinárodních trzích, levnější je hlavně uhlí.
Podle analytičky skupiny Roklen Lenky Dvořákové Švejdové jsou marže těžebních firem velmi malé a jakékoli další poklesy v cenách uhlí tak mohou být pro některé společnosti kritické. „Současný pokles ceny uhlí v souvislosti s propadem čínského akciového trhu je špatnou zprávou pro těžaře především z pohledu dojednávání čtvrtletních cen s odběrateli, které by mělo nastat v nejbližších dnech či týdnech. Aktuální tržní ceny uhlí jsou při takovýchto jednáních důležitou indikací,“ uvedla analytička.
Čtěte také: Elektřina rekordně zlevnila, díky uhlí
„Co se týče domácího těžaře NWR, pro toho by byly další poklesy v ceně uhlí likvidační. Sama společnost při zveřejňování svých výsledků za 2. čtvrtletí varovala, že při dalším poklesu cen uhlí jí hrozí v roce 2016 nedostatek hotovostních zdrojů,“ naznačila Dvořáková Švejdová.
Analytik J&T Banky Bohumil Trampota dodal, že ceny uhlí jsou ovlivněny poptávkou po komoditách. Ceny koksovatelného uhlí jsou naprosto klíčové pro NWR, která na tento rok uzavřela cenu na 93 eur za tunu pro 74 procent své produkce. Společnost NWR to oznámila v lednu, když byla cena zhruba 110 dolarů za tunu, nyní je pod 80 dolarů za tunu. Tento rok NWR podle Trampoty přežije. Otázkou ale bude rok 2016, neboť cena koksovatelného uhlí bude jednoduše životní záležitost. „Sami říkají, že pokud cena uhlí podstatně klesne, mají hotovost na rok,“ upozornil analytik.
Ceny koksovatelného uhlí jsou pro NWR klíčové
„Pokud by se situace zhoršovala a NWR by nebyla schopna samostatného finančního života, pak by musela přijít další restrukturalizace. Zde si myslím, že by se asi neobešla bez státu, protože uhlí je stále určitou strategickou surovinou z pohledu energetické koncepce, byť je na mysli hlavně uhlí hnědé,“ uvedl analytik Petr Hlinomaz s tím, že dokud budou pracovat v Česku železárny a ocelárny, má NWR odbyt zajištěn.
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) minulý týden oznámil, že vláda bude zřejmě opět jednat o uzavírání Dolu Paskov s OKD a NWR. Důvodem je právě klesající cena uhlí, na jejíž vývoj je dohoda o státní pomoci navázána.
Podle Gavora má pokles cen uhlí i pozitivní efekt. Původně očekávaná napjatá bilance v dodávkách hnědého energetického uhlí se stále oddaluje, trh je dobře zásoben. „Některé kontrakty na dodávku hnědého energetického uhlí jsou přímo indexovány na mezinárodní ceny černého energetického uhlí. Dlouhodobý pokles cen této komodity se tak přímo prostřednictvím cenového vzorce promítá do poklesu cen tuzemských dodávek, například pro firmu ČEZ,“ dodal Gavor.
Mohlo by vás zajímat:
Vláda opět zvedá téma Paskov
NWR v pololetí vydělala 351 milionů korun
Elektřina je dražší, než si myslíme