
Zemí, která je v rámci Evropské unie nejvíce závislá země na uhlí, je Polsko. Uhelné elektrárny u našich severních sousedů vyrábějí až 80% elektřiny. Odklon od uhlí by v Polsku mohl nastat v roce 2060.
Nejnovější energetické statistiky ukazují, že právě Poláci se stali největšími producenty uhelné energie v EU. Doposud bylo ve vedení Německo, které však v posledních letech přistoupilo k rapidními využívání obnovitelných zdrojů. Hned za Němci a Poláky se nachází na třetím místě Česká republika, napsal server Euro.cz.
Čtěte také:
Polsko chce zrychlit výstavbu jaderné elektrárny
Trump podepsal zákon o sankcích kvůli Nord Stream 2
I Polsko však musí reagovat na neustále se zpřísňující podmínky ze strany unie. „Nemůžeme ignorovat realitu,“ uvedl místopředseda polské vlády Jacek Sasin. Podle něj Polsko musí naplnit podmínky, na kterých se společně shodly státy EU. Polská vláda uvažuje o ukončení využívání uhlí v období mezi roky 2050 až 2060.
Podle ministra Sasina bude na trhu poptávka po uhlí minimálně do roku 2040. To, co se stane poté, podle něj záleží na diskuzi se zástupci Evropské komise. Sasin také uvedl, že by se teď Polsko mělo zaměřit na budování čistých zdrojů. „Mluvíme o potřebě obrovských investic do čisté energie, což je nám uloženo evropskou politikou,“ uvedl ministr.
Polsko je také zatím jedinou zemí Evropské unie, která se nezavázala ke uhlíkové neutralitě k roku 2050, což byla jedna z podmínek pro čerpání z příštího víceletého rámce pro období mezi lety 2021 až 2027. Kvůli tomu má Polsko zatím nárok jen na 50 procent přiděleného finančního obnosu.
V současné době již 10 členských zemí EU nevyužívá uhelných elektráren a další by měly během následujících let rychle přibývat. Například dosavadní uhelné velmoc Německo oznámilo termín odklonu od uhlí na rok 2038.