Poláci čelí hrozbě nedostatku elektřiny

Ilustrační foto: Imagio.cz

Polský nejvyšší kontrolní úřad (NIK) vydal na svých webových stránkách varování, že v brzké budoucnosti může našim severním sousedům hrozit významný nedostatek elektrické energie. Již v roce 2030 se totiž očekává poptávka zhruba o 40 procent vyšší oproti dnešku. Tu měly uspokojit nové elektrárny, jejichž výstavba se však kvůli stále chybějící energetické koncepci zpožďuje. Uvedl to server Roklen24.cz

V posledních čtyřech letech ustoupily polské energetické firmy od výstavby až deseti nových elektráren. Stalo se tak kvůli absenci dlouhodobé energetické koncepce, kterou přitom chtělo polské ministerstvo hospodářství zveřejnit již v roce 2013 a měla stanovit stabilní podmínky až do roku 2050. Kvůli tomu, že Polsko dlouhodobé plán energetiky stále nemá, nejsou společnosti výstavbu nových elektráren ochotny zahájit. Jednalo by se totiž o příliš nejisté investice.

Úřad varuje, že současná situace může přinést negativní dopady na polské hospodářství a současně způsobit nedostatek elektrické energie. Řadu nynějších elektráren totiž čeká postupné uzavírání. V letech 2020 až 2035 má být uzavřena polovina uhelných elektráren, které byly postaveny v 70. letech.Podle původních plánů měla první polská jaderná elektrárna začít vyrábět v roce 2020, ovšem její výstavba ještě ani nezačala. Již nyní je jasné, že hrozí významné zpoždění či dokonce zrušení celého projektu.

Aktualizovaná Státní energetická koncepce stále chybí i v České republice. Rozhodnutí o její podobě se očekává na podzim letošního roku. I u nás se podle dostupných informací počítá s výstavbou nových jaderných bloků v Temelíně a Dukovanech. Zatím však není jasné financování těchto nákladných staveb ani řešení ukládání jaderného odpadu. Rozhodnutí o dalším postupu bude zřejmě odloženo až na rok 2025.