Doba čtení:1 m, 46 s
Návrh švédského předsednictví na možnost podpory uhelných elektráren, který vyšel vstříc zejména Polsku značně závislému na uhlí, se nelíbil řadě členských zemí prosazujících podporu výhradně pro bezemisní zdroje energie. Foto: wikipedia.org

Zatímco u nás se zatím chystá stavba jednoho velkého bloku v Dukovanech, Polsko chce mezi lety 2033 a 2043 spustit velkých reaktorů hned šest. Cestu si nalinkovali v roce 2014, když vláda schválila Polský jaderný program. A jdou po ní rychle kupředu.

V roce 2019 Poláci svou strategii potvrdili a zpřesnili. Stanovili milníky, podle nichž se má první jaderný blok rozběhnout v roce 2033. Postupně se do roku 2043 má uvést do provozu celkem šest velkých reaktorů ve dvou lokalitách. Investorem má být k tomu účelu založená státní firma, do níž až do výše 49 procent mají později vstoupit strategičtí partneři – dodavatelé. Aktualizovaný Polský jaderný program také upozorňuje na očekávaný nástup malých modulárních jaderných reaktorů, jejichž vývoj má stát monitorovat. A ukládá státní správě zajistit pět doprovodných úkolů: „Rozvoj lidských zdrojů, rozvoj infrastruktury, podporu domácího průmyslu, posilování systému dozoru nad jadernou bezpečností a sociální komunikaci a informovanost,“ citoval z polské strategie server Seznam Zprávy.

V Dukovanech budou stát dva bloky

Poláci systematicky pracují na přípravách. Mají vládní plán na výchovu odborníků, pokračují v úpravách legislativy, která zjednodušuje výstavbu velkých infrastrukturních projektů, připravují podpůrné programy pro polský průmysl, aby se v co největší míře mohl do budování a provozu jaderné energetiky zapojit.

Zatímco Poláci začali pracovat na realizaci jaderného plánu, česká vláda dokončila aktualizovanou Státní energetickou koncepci, podle níž má stát podporovat rozvoj jaderné energetiky, urychlit přípravu nových jaderných bloků o kapacitě 2,5 tisíce megawattů a zvednout podíl jádra na výrobě elektřiny do roku 2040 z dosavadní třetiny na polovinu. V české koncepci však nejsou žádné milníky, není rozhodnuto o dodavatelském modelu výstavby. Zato se tu podrobně popisuje hned šest možných scénářů vývoje české energetiky, upozornily Seznam Zprávy.

Nyní se připravuje další aktualizace tuzemské energetické koncepce. Bylo by více než vhodné, aby byla stejně konkrétní jako polská strategie. Především je však nezbytné, aby se dokument dočkal rovněž naplnění v praxi.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa