Doba čtení:1 m, 37 s
Ilustrační foto: AWT

Polská společnost PKP Cargo chce ze současného přepravního terminálu AWT v Ostravě – Paskově vybudovat mezinárodní logistický uzel. Měl by by se stát důležitou přepravní a logistickou křižovatkou nákladní železniční dopravy s nadregionálním významem. PKP Cargo nedávno dokončila převzetí 80 procentního podílu v AWT od miliardáře Zdeňka Bakaly.

Společnost PKP Cargo, ve které drží třetinový podíl polské státní dráhy, představila strategii své expanze ve střední Evropě. Převzetí podílu v české společnosti AWT je první etapou expanze, na jejímž konci PKP Cargo hodlá obsluhovat trojúhelník Balt – Jadran – Severní moře.

„Převzetí podílu pana Bakaly v AWT bereme jako otevření si budoucí cesty k přístavům Jadranu a na Balkáně,“ uvedl předseda představenstva PKP Cargo Adam Purwin. „Role AWT v této expanzi je důležitá kromě výhodné polohy a blízkosti Slezska především možností rozvoje terminálu Paskov, nacházejícího se 60 kilometrů od polské a 25 kilometrů od slovenské hranice,“ dodal. Spojení PKP Cargo a AWT má výrazně zlepšit potenciál obsluhy železničního severo-jižního koridoru.

Spojení AWT s druhým největším evropským nákladním dopravcem na železnici umožní AWT prodloužení tras a rozšíření služeb zákazníků. Polský dopravce je schopen nahradit dosud pronajímané vozy AWT svým vlastním zmodernizovaným vozovým parkem. Vícesystémové lokomotivy umožní AWT prodloužit trasy z Česka.

PKP Cargo byla založena v roce 2001. V oblasti logistických služeb provozuje pozemní dopravu (železniční a silniční) a námořní operace (trajekty). Firma vlastní největší flotilu nákladních kolejových vozidel v Polsku. Denně vypravuje okolo tisíce vlaků, poskytující služby 10.000 zákazníkům. Provozuje též nákladní služby na Slovensku, v České republice, Německu, Rakousku, Belgii, Nizozemsku, Maďarsku a na Litvě.

Český dopravce AWT vznikl z dopravní divize Ostravsko-karvinských dolů OKD, Doprava. Poláci koupili loni 80 procent akcií AWT za 103 milionů eur (v přepočtu více než 2,8 miliardy korun). Získali tak desetiprocentní podíl na českém trhu.

Mohlo by Vás zajímat:

O transakci jednaly vládní špičky spolu se zástupci tajných služeb na schůzi Bezpečnostní rady státu