Doba čtení:1 m, 6 s
Demonstranti požadující zastavení zprovozňování nových uhelných dolů vlak zastavili u přístavního města Newcastle, odkud se vyváží velké množství uhlí. Foto: wikipedia.org

Policie v australském státu Nový Jižní Wales zadržela skoro 50 ekologických aktivistů, kteří vyšplhali na vlak a lopatami shazovali z vagónů uhlí. Na svých internetových stránkách o tom informuje britská BBC.

Demonstranti požadující zastavení zprovozňování nových uhelných dolů vlak zastavili u přístavního města Newcastle, odkud se vyváží velké množství uhlí.

Zastavili jsme uhlí mířící do největšího přístavu pro vývoz této suroviny a požadujeme vládnoucí labouristy, aby se řídili varováním Organizace spojených národů a okamžitě zastavili všechny nové projekty týkající se uhlí,“ uvedla organizace Rising Tide. BBC připomíná, že Austrálie je největším vývozcem uhlí na světě.

Austrálie hlásí rekordní zisky z vývozu uhlí

Skupina uvedla, že 20 jejích členů vylezlo na vlak a lopatami vyhazovalo uhlí, další tři desítky jim poskytovalo podporu. Policie informovala, že 47 aktivistů obvinila z narušení železniční dopravy. Nicméně dva obvinila z úmyslného poškozování a jednoho z útoku na bezpečnostního činitele.

Austrálie se loni v září zavázala snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o 43 procent oproti úrovni v roce 2005 a do roku 2050 být uhlíkově neutrální. Současná vláda nicméně nevyloučila spuštění nových projektů na těžbu uhlí a zemního plynu.