Doba čtení:1 m, 34 s
Bývalý spolumajitel OKD Zdeněk Bakala prohlašuje, že při působení ve firmě vždy jednal v souladu s právem. Foto: Profimedia

Kriminalisté téměř po pěti letech odložili prověřování trestního oznámení, které se týkalo možného vytunelování společnosti OKD poté, co ji v roce 2004 převzal miliardář Zdeněk Bakala. Podezření z trestného činu se nepotvrdilo. Uvedla to Česká televize (ČT), kterou o rozhodnutí informoval dozorující státní zástupce Alexandr Dadam z ostravské pobočky Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

OKD je od roku 2018 opět ve vlastnictví státu. „Policejní orgán rozhodl o odložení věci. Aktuálně už mám informaci o doručení a už vím, že společnost OKD proti rozhodnutí podala stížnost,“ uvedl Dadam.

Čtěte také:
Bakala slaví úspěch v kauze prodeje bytů OKD
Soud posvětil převod pozemků Bakalovi

Trestní oznámení podala v květnu 2016 společnost Arca Capital, která v té době patřila slovenskému finančníkovi Pavolovi Krúpovi. Důvody, které vedly k pádu OKD, prověřovali detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu. Zjišťovali, zda majitel OKD po roce 2004 záměrně neučinil sérii kroků, které fakticky vedly k úpadku firmy v roce 2016. Akcie nástupnické společnosti OKD převzala v roce 2018 státem vlastněná firma Prisko.

Prověřování případu se podle ČT prodlužovalo především kvůli rozsáhlému znaleckému posudku, který měl pomoci odhalit, zda se tehdejší vedení společnosti dopustilo nezákonného jednání. Bývalý spolumajitel OKD Bakala prohlašuje, že při působení ve firmě vždy jednal v souladu s právem.

Situací v OKD a privatizací firmy se zabývala i sněmovní vyšetřovací komise. Zkoumala převody státních akcií těžební firmy, včetně prodeje minoritního podílu v roce 2004. Poslanci se věnovali také plnění závazků, které novému majiteli stanovila smlouva, příčinám úpadku OKD a odpovědnosti státních úřadů a lidí. Z komise loni vzešlo několik trestních oznámení, mimo jiné na bývalé ministry za ČSSD Bohuslava Sobotku a Milana Urbana a za ODA Vladimíra Dlouhého a Jiřího Skalického a také na podnikatele Bakalu a Viktora Koláčka.