Bakala slaví úspěch v kauze prodeje bytů OKD

Bývalý majitel OKD Zdeněk Bakala má v regionu velmi špatnou pověst. Foto: Facebook Pavol Krúpa

Společnost Serbina Consulting, která dříve pod názvem ARC equity services patřila podnikateli Pavlu Krúpovi, neuspěla s odvoláním proti rozsudku Okresního soudu v Ostravě ve sporu se společnostmi Heimstaden Czech, bývalé Residomo, a RPG Instrustries ve věci prodeje bývalých bytů OKD. Jde o pravomocný výsledek soudního sporu.

Odvolací soud definitivně zamítl žádost společnosti Serbina Consulting o náhradu škody, která měla tehdejším nájemníkům ostravských bytů vzniknout neumožněním jejich přednostního odkupu před prodejem bytového fondu z někdejšího majetku těžební společnosti OKD, uvedl server HlídacíPes.org.

Čtěte také:
Ústavní soud vyběhl se „Švýcarem“ Bakalou
Soud posvětil převod pozemků Bakalovi

Společnost teď musí oběma žalovaným firmám zaplatit náklady na soudní řízení v celkové výši přes 140 tisíc korun. Vyplývá to z dosud nepublikovaného pravomocného rozsudku Krajského soudu v Ostravě z června 2020.

Soud potvrdil, že prodej společnosti RPG Byty společnosti Round Hill Capital, který v roce 2015 uskutečnily firmy RPG Industries a dnešní Heimstaden, nebyl prodejem samostatných bytů, ale celých společností, v jejichž portfoliu byly celé bytové domy. „V té souvislosti nelze souhlasit s názorem žalobkyně, že prodej 100 % obchodního podílu jiné společnosti je totéž co prodej bytu,“ napsal senát vedený soudkyní Radmilou Baďurovou, a potvrzuje tak rozsudek okresního soudu z dubna 2019.

Společnost Heimstaden Czech je současný majitel někdejších bytů OKD, společnost RPG Industries Limited je právní nástupkyní společnosti Karbon Invest, která OKD v roce 2004 získala. Žalobu na ně podala Serbina Consulting, tehdy ještě ARC equity services, v srpnu 2016. Miliardář Krúpa ji opustil v dubnu 2017, tedy tři roky před pravomocným rozsudkem krajského soudu.

Pavol Krúpa, respektive firmy, v nichž působil, podal na Zdeňka Bakalu v souvislosti s krachem těžební společnosti OKD několik dalších žalob.

Žalobu na Krúpu podal naopak i Bakala. U soudů v USA se domáhá satisfakce za vydírání a dehonestační kampaň, kterou si podle něj objednal a zaplatil právě Krúpa.