Doba čtení:2 m, 33 s
Policisté v budově nedaleko Masarykova nádraží zasahovali kolem 09:00. Mluvčí uvedla, že aktivisté vnikli do budovy a dostali výzvy, aby ji opustili. Neuposlechli, a byli proto převezeni na policejní stanici. Foto: Facebook Petr Zewlakk Vrabec

Skupina aktivistů včera protestovala před pražským sídlem společnosti EP Commodities, která obchoduje s energetickými surovinami, proti jejímu přesunu do zahraničí kvůli dani z mimořádných zisků. Podle policejní mluvčí Violety Siřišťové 15 aktivistů vniklo do budovy, policisté je zajistili.

Policisté v budově nedaleko Masarykova nádraží zasahovali kolem 09:00. Mluvčí uvedla, že aktivisté vnikli do budovy a dostali výzvy, aby ji opustili. Neuposlechli, a byli proto převezeni na policejní stanici. Kvůli neuposlechnutí výzev policie jsou podezřelí z přestupku. Nikdo nebyl zraněn, po dobu zákroku byla v okolí budovy dočasně omezena doprava, doplnila Siřišťová.

Aktivisté, protestující proti odchodu firmy z Česka, tvrdili, že „EPH vydělává na ničení klimatu i současné energetické krizi“. Odvést daně je podle nich naprosté minimum.

O přesunu své firmy EP Commodities z Česka do zahraničí informoval holding miliardáře Daniela Křetínského loni v listopadu a odůvodnil to tím, že se na firmu vztahuje daň z mimořádných zisků. Podle holdingu je zdanění takových firem nesmyslné a v zahraničí nefunguje. Mluvčí EPH Daniel Častvaj tehdy uvedl, že EP Commodities vybudovalo v Praze centrum svého evropského obchodování s komoditami, přestože elektřina vyrobená v ČR má na objemech obchodů firmy podíl asi jedno procento. Podle něj holding souhlasí s tím, aby v současné situaci byla část zisků z vysokých cen energií, které jsou generovány v českých energetických firmách, využita na částečné snížení negativních dopadů energetické krize. V případě obchodu s energetickými komoditami jde ale schválená legislativní úprava výrazně dál, a nedává tak smysl, uvedl na podzim mluvčí.

Zelení aktivisté se pustili do zelených politiků

Aktivistům nejde o dialog

Jak Energetický a průmyslový holding, tak jeho další dceřiné firmy, například teplárny, mají sídlo v ČR a také zde řádně platí daně. Rovněž Daniel Křetínský je českým daňovým rezidentem,“ uvedl k protestu Častvaj. Přesun se podle něj týká části tradingové divize, která se věnuje obchodování s komoditami na zahraničních trzích. „Tento přesun byl rovněž řádně zdaněn,“ podotkl. Aktivisté podle Častvaje násilně bránili vstupu zaměstnanců do kanceláří. „Znovu tak prokázali, že jim nejde o dialog,“ doplnil.

Daň z neočekávaných zisků schválil Parlament loni v takzvaném daňovém balíčku, který následně podepsal prezident Miloš Zeman. Daň se vztahuje na energetické, petrolejářské či těžební firmy a banky od počátku letošního roku a příjmy z ní mají sloužit k pokrytí mimořádných nákladů, které stát bude mít v souvislosti se stanovením maximálních cen energií. Platit má do roku 2025 a zákon stanovuje daň z mimořádných zisků, nazývanou také windfall tax, jako šedesátiprocentní daňovou přirážku na nadměrný zisk. Firmy budou daň platit zálohově, výše záloh bude vypočtena podle jejich hospodářských výsledků za rok 2022.

EP Commodities je členem skupiny EPH, v níž drží majoritní podíl Křetínský a skupina manažerů. EP Commodities se specializuje na obchodování s energetickými komoditami a také s tranzitními a skladovacími kapacitami. V současnosti firma zaměstnává zhruba stovku lidí.