Premiér Andrej Babiš (ANO) vyzval Energetický regulační úřad (ERÚ), aby zvážil zastropování cen u dodavatelů energií, kteří se budou starat o zákazníky končící skupiny Bohemia Energy. Premiér uvedl, že u Bohemia Energy byly dlouhodobě patrné negativní jevy a nekalé, klamavé a „šmejdské“ obchodní praktiky. Firma to v reakci odmítla.
„Není přece možné prodávat nějaké zboží, které nemám nakoupené. To je skutečně velice nezodpovědné,“ řekl mimo jiné Babiš. Bohemia Energy v reakci uvedla, že se proti premiérovým vyjádřením důrazně ohrazuje. „Dodavatelé energií krachují po celé Evropě. Například jen ve Spojeném království zkrachovalo od počátku srpna do konce září deset obchodníků, kteří dodávali energie více než 1,7 milionu domácností. My jsme se krachu rozhodli předejít, protože jsme svyze chtěli k našim klientům zachovat v rámci možností fér,“ uvedla mluvčí skupiny Hana Novotná.
Čtěte také:
Analýza: Přechod z uhlí na plyn nedává smysl
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou
Podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by se ERÚ měl s takzvanými dodavateli poslední instance domluvit v následujících hodinách na tom, aby poskytovali energii v jednotných cenách a aby to byly ceny únosné pro zákazníky. Radní ERÚ Petr Kusý v reakci na dotaz ČTK uvedl, že jde o novou informaci, kterou nyní bude úřad intenzivně řešit.
Podle ředitele strategie energetické poradenské firmy EGÚ Brno Michala Macenauera je však výzva k stanovení cen silové elektřiny na netržní úrovni de facto výzvou k dosažení ztráty pro obchodníky s energií. „V situaci, kdy je dodavatel poslední instance nucen nakupovat více elektřiny nebo zemního plynu, než předpokládal, musí nutně nakupovat na krátkodobých trzích za aktuální ceny. Ty ale v současnosti atakují historická maxima. Proto rozhodnutí o zastropování cen považuji za čistě politický krok, který by musel být doprovázen kompenzací ztrát dodavatelům z veřejných prostředků, což nepovažuji za současné legislativy za realizovatelné,“ řekl dnes ČTK.
Podobně reagoval i předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, který je součástí vznikající vlády složené z koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty. Zastropování cen energie u dodavatelů je podle něj sporné opatření, které zřejmě ani nelze aplikovat. Porušilo by totiž liberalizační unijní balíčky a mohlo by jít o protiprávní krok, vůči kterému by se dodavatelské firmy začaly bránit. „Dodavatelé poslední instance (tedy ČEZ, EON a PRE) musí elektřinu pro nové odběratele někde na trhu nakoupit, takže pokud by stát zastropoval ceny, musel by jim ztrátu kompenzovat, což není jasné, z vyjádření pana premiéra či pana ministra,“ řekl Jurečka ČTK.
Vláda by podle něj měla okamžitě připravit návrh na snížení DPH, či zvážit zvýšení daňové slevy na poplatníka či děti. Jsou to ale podle Jurečky okamžitá opatření, která problém nevyřeší. „Další kroky musí následovat, tedy hlavně využít finanční prostředky z povolenek, které jsou příjmem státu, zpět reinvestovat do domácností a firem pro zateplení, snížení energetických ztrát, budováním nových obnovitelných zdrojů, ale opravdu rychle a masivně,“ řekl.
Podle místopředsedy STAN Věslava Michalika, jehož jméno se podobně jako Jurečkovo v médiích objevuje v seznamu možných ministrů budoucí vlády, by nezávislý ERÚ měl rozhodovat bez nátlaku politiků. Kompenzace nízkopříjmovým skupinám mohou mít podle něj formy zvýšení slevy na poplatníka, což považuje za jednoduché a administrativně nenáročné. Snížení DPH, o kterém uvažuje nynější Babišova vláda, musí být podle Michalika v souladu s jednotným postupem Evropské unie. Snížení DPH na nulu nepovažuje za dobrý nápad. „Reakce by neměla být zbrklá a bez patřičné analýzy. Dnes není jasné, zda jde o krátkodobý výkyv, nebo dlouhodobější trend. Tomu bychom pak měli přizpůsobit systémová opatření,“ řekl Michalik ČTK.
Skupina Bohemia Energy se zhruba 900.000 odběrných míst se rozhodla ukončit podnikatelskou činnost a dodávky elektřiny a plynu zákazníkům společností Bohemia Energy, Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy a X Energie.
Takzvaný dodavatel poslední instance je nástroj, který chrání spotřebitele v případě úpadku dodavatele energií. Nastupuje okamžitě a energie od něj lidé mohou odebírat nejdéle půl roku. Kdykoliv během této doby si mohou vybrat nového dodavatele a přejít k němu bez jakýchkoliv omezení.
Dodavatelem poslední instance jsou v případě dodávek elektrické energie v současné době v závislosti na konkrétním regionu společnosti E.ON Energie (jižní části ČR), Pražská energetika (Praha a nejbližší okolí) a ČEZ Prodej (střed a sever ČR). U plynu pak E.ON Energie (Jihočeský kraj), Pražská plynárenská (Praha a nejbližší okolí) a innogy Energie (zbytek ČR).
Babiš s Havlíčkem zároveň vyzvali právě tyto dodavatele, aby udělali maximum pro to, aby nebyla situace zneužita proti lidem. Zákazníci by podle vicepremiéra měli postupovat při změně dodavatele obezřetně. Mají podle něj dostatek času.