Politické nadšení pro OZE se ochlazuje

Ilustrační foto: Imagio.cz

Politické kruhy ve vyspělých zemích, ve své věčné snaze zalíbit se voličům, podlehly tlaku umanutých ekologických aktivistů a vypočítavých obchodníků s palivy a vyhlásily rozhodný obrat ve své energetické politice k podpoře vývoje a zavádění tzv. OZE – obnovitelných zdrojů energie, napsal časopis Elektro.

Na evropské straně Atlantiku se to podle listu promítlo do programu Evropské unie, zejména prosazovanému Německem a jeho kancléřkou Angelou Merkelovou. Málo byly platné námitky a varování řady odborníků a odborných institucí z oblasti těžby paliv, výroby a rozvodu energií, ale také z oblasti zemědělské produkce a výroby potravin. Po zkušenostech a potížích s proměnlivým výkonem fotovoltaických a větrných elektráren a skladováním vyrobené energie, se počáteční optimismus kolem OZE ochlazuje.

Na počátku 21. století významná část lidské populace trpí podvýživou a denně umírá na Zemi hladem 25 000 lidí! V době, kdy celé lidské populaci hrozí násobné zdražování základních potravin, se s nutnými masivními dotacemi ze státních rozpočtů prosazuje výroba paliv z potravin.

Zamlčuje se, že výroba tekutých biopaliv je energeticky velmi náročná. Spotřebovává se při ní velké množství fosilních paliv a do ovzduší se uvolňuje velké množství CO2. U výroby etanolu z cukrové třtiny nejpesimističtější propočty uvádějí, že energie ve vyrobeném etanolu je nižší než fosilní energie spotřebovaná během technologického procesu jeho výroby.