Doba čtení:1 m, 49 s
Rusko v minulém roce dosáhlo historického rekordu pro vývoz uhlí, který podle přesáhl 200 milionů tun. Foto: pixabay.com

Podíl Ruska na dovozu energetického uhlí do Evropy vzrostl v loňském roce na 50 procent. Uvedla to mezinárodní poradenská společnost Argus. K nárůstu došlo díky obchodům s Polskem, jež prudce zvýšilo nákupy ruského uhlí.

„Dovoz uhlí do Evropy klesl v roce 2018 o 1 milion tun. Zásilky na Pyrenejský poloostrov klesly o 4 miliony tun a do severní Evropy o 3 miliony tun. Avšak růst nákupů ve východní Evropě, hlavně v Polsku, na 6 milionů tun, rozdíl částečně vyrovnal,“ napsal na Twitteru zástupce společnosti Argus Jake Horselen.

Čtěte také:
Německá bitva o ruský plyn
Američané hrozí sankcemi kvůli NordStream 2

Podle něj celkově Evropa v loňském roce dovezla asi 116 milionů tun uhlí, přičemž 58 milionů tun pochází z Ruska. Následuje Kolumbie s více než 20 milionů tun. Mírně vzrostl vývoz do Evropy také z USA, konkrétně na 17,3 milionu tun.

Růst vývozu ruského uhlí způsobila silná poptávka v Polsku. Kvůli poklesu domácí těžby zvýšily místní firmy dovozy energetického uhlí do země o 47 procent na 14,7 milionů tun, z toho 9,5 milionů tun dorazilo z Ruska. Takové jsou předběžné údaje Eurostatu.

Pokud vezmeme všechny druhy uhlí, pak v loňském roce Polsko zvýšilo dovoz o 52 procent na 19,7 milionu tun. A ruské uhlí bylo opět v čele. Jeho zásilky vzrostly o 56 procent na 13,4 milionu tun.

Polští i ruští odborníci se shodují, že hlavním důvodem zvýšení dovozu ruského uhlí do Polska byly nízké náklady na dodávky. Devalvace rublu totiž umožňuje ruským dodavatelům nabízet konkurenceschopnější ceny.

Rusko v minulém roce dosáhlo historického rekordu pro vývoz uhlí, který podle ruského zástupce ministra energetiky Anatolije Janovského přesáhl 200 milionů tun.

V letošním roce (v roce 2018) jsme vyvezli více než 200 milionů tun uhlí. Podobné výsledky neznal v celé své historii ani Sovětský svaz ani novodobé Rusko,“ citovala RIA Novosti Janovského během z projevu na mezinárodním sympoziu Miner’s Week 2019.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje