Doba čtení:1 m, 14 s
Elektrárna_Połaniec_800x600_compressed
Společnost Engie chce za elektrárnu Połaniec 13,5 miliardy korun. Foto: wikipedia.org Tarniak08

Francouzská společnosti Engie nabízí k prodeji uhelnou elektrárnu Połaniec na jihovýchodě Polska. Požadovaná cena 500 milionů eur (cca 13,5 miliardy korun) ale potenciální investory odrazuje.

Polský deník Puls Biznesu konstatuje, že pro francouzskou firmu bude obtížné prodat elektrárnu evropským energetickým firmám, které se v současnosti konvenčních zdrojů spíše zbavují. Dalším problémem bude financování transakce, protože i banky ustupují od podpory uhelných projektů. Potenciální zájem o koupi vyjádřili investoři z Číny, jejich šance jsou ale podle všeho malé.

Čtěte také:
Polsko omezí větrníky, investice půjdou do uhlí
Polská vláda pokračuje v záchraně hornictví

Francouzi se budou nejspíš snažit elektrárnu udat některé z polských energetických společností. Nejpravděpodobnější se zdá Enea. „Pracujeme na pokynech nové strategie skupiny a analyzujeme různé scénáře pro další vývoj. Chceme posílit naši pozici v oblasti výroby elektřiny a tepla. Neustále analyzujeme trh z hlediska potenciálních akvizic. Budeme sledovat i proces možného prodeje aktiv Engie,“ uvedl pro Puls Biznesu mluvčí Enea Slawomir Krenczyk.

Elektrárna Połaniec s kapacitou 1800 megawattů je poměrně novým zdrojem, byla postavená v roce 1979. V porovnání s jinými uhelnými zdroji je efektivní. Disponuje také jen tři roky starým blokem na biomasu s kapacitou 205 megawattů. Jeho velikost však způsobuje, že má potíže s dodávkami surovin.

Mohlo by vás zajímat:
Vydrží největší těžař uhlí v EU do jara?
Visegrádská skupina uhlí chce
Poláci za pololetí vytěžili 34 milionů tun uhlí