Polská PGE i nadále sází na uhlí

Polsko_DlBelchatow3

Do portfolia PGE patří i uhelný důl v Belchatově. Foto: PGE

Největší polská energetická společnost Polska Grupa Energetyczna (PGE) představila novou strategii. PGE se v následujících letech zaměří na modernizaci stávajících a dokončení rozestavěných uhelných bloků.

Polský ministr energetiky Krzysztof Tchorewski předeslal již začátkem letošního roku, že se Polsko bude i v následujících letech soustředit zejména na výstavbu nových uhelných bloků. Do roku 2020 má být uvedeno do provozu zhruba 6 500 MW nového výkonu. Náklady na nové bloky by měly dosáhnout 50 až 60 miliard zlotých (cca 310 až 370 miliard korun), uvedl server oenergetice.cz.

Čtěte také:
Uhelným firmám v Polsku se daří o něco lépe
Polské plány argumentem i pro českou těžbu

Kromě modernizace stávajících elektráren a tepláren, aby vyhovovaly zpřísňujícím se emisním limitům daných evropskou směrnicí o průmyslových emisích, plánuje PGE dokončit výstavbu dvou černouhelných bloků v elektrárně Opole (2x 900 MW) a hnědouhelného bloku v elektrárně Turow (450 MW).

Vedle uhelných zdrojů připustila PGE pro období po roce 2020 možnost výstavby přibližně 1 000 MW výkonu v offshore větrných elektrárnách. Společnost již dříve uvedla, že očekávaný první jaderný blok se v Polsku do roku 2030 nepostaví.

Mohlo by vás zajímat:
Polská premiérka chce zachránit uhelný průmysl
Polský prezident odmítá Kjótský protokol
TOP 10 navždy bohatých