Polská velvyslankyně uklidnila české pohraničí

Grażyna Bernatowiczová_wikipedia_org_compressed

Polská velvyslankyně Grażyna Bernatowiczová nechce, aby polská těžba narušovala životy lidí. Foto: wikipedia.org

Mělo by se udělat všechno pro to, aby těžba uhlí v polském příhraničním dolu Turów nenarušovala životy lidí na české ani na polské straně, řekla v Liberci polská velvyslankyně Grażyna Bernatowiczová.

Není v našem zájmu vytvářet problémy, chceme bezproblémové vztahy i sympatie na úrovni zemí i regionů,“ řekla deníku Právo velvyslankyně.

Reagovala tak na únorové stížnosti Libereckého kraje, že v důsledku rozšiřování dolu Turów na polské straně a další těžby dojde na české straně, zejména na Frýdlantsku, Hrádecku a Chrastavsku, k propadu a ubývání spodních vod využívaných i pro přípravu pitné vody.

Čtěte také:
Sobotka chce od Poláků, aby řešili Turów
Polská dychtivost po těžbě ohrožuje české pohraničí

V tuto chvíli bychom měli počkat na výsledky, ke kterým dojde česko-polská expertní skupina. Počkejme na jejich technická zjištění, neměli bychom je předcházet,“ vyzvala Bernatowiczová. „Každopádně já osobně mohu zdůraznit, že tu je dobrá vůle se celou věcí zabývat, a to jak na straně obou ministrů životního prostředí, tak i na straně úřadu premiéra Polské republiky,“ dodala.

Liberecký kraj je s takovým postojem polské strany a se stavem vyjednávání spokojený. „V únoru jsme si přáli, aby se celé téma přeneslo z úrovně samospráv a kraje na vládní úroveň, a to se podařilo. Právě to projednávání na vládní úrovni v expertní skupině je asi nejlepší cestou, jak najít řešení do budoucna,“ řekl liberecký hejtman Martin Půta.

Uvedl také, že ho polská velvyslankyně informovala o pátečních česko-polských konzultacích, které se uskutečnily ve Varšavě. „Důsledky, které může napáchat rozšiřující se těžba v Turowě, se tam probíraly jako třetí nejvážnější problém mezi Českem a Polskem,“ zdůraznil Půta.

S polskou velvyslankyní se v pondělí setkal také starosta Heřmanic na Frýdlantsku Vladimír Stříbrný. „Nám je jasné, že nemůžeme Polsku mluvit do rozhodnutí o jeho těžbě uhlí, oni také nemluví do naší těžby na Mostecku. Ale věříme, že se ve spolupráci s polskou stranou najde řešení, které zajistí, aby nám nemizela voda,“ vysvětlil Stříbrný.

Liberecký kraj budou v expertní mezivládní komisi zastupovat náměstek pro životní prostředí Josef Jadrný a starosta Hrádku nad Nisou Josef Horinka. Hejtman Půta už minulý týden připustil, že nejlepší by bylo, kdyby experti žádné náhradní řešení hledat nemuseli. „Na druhou stranu si žádnou iluzi o polské těžbě uhlí nedělám. Když si realisticky uvažující člověk dojede na hranu polského dolu, tak si musí všimnout, že tam probíhá skrývka. Vrchní části v budoucím těžebním prostoru jsou odtěžovány a v sousední vesnici, která je součástí dobývacího prostoru, jsou vykupovány nemovitosti a dochází k jejich demolici,“ dodal Půta.

Čtěte také:
Liberecký kraj podpoří obce postižené těžbou
Visegrádská skupina uhlí chce
Polsko je připraveno platit za ztracenou vodu